Velké internetové nůžky aneb Když lobbista křičí „chyťte lobbistu“

(Aktualizováno) Americký soudce Gideon Tucker v polovině 19. století připomněl, že dokud zasedají zákonodárci, není jistý ničí život, svoboda ani majetek. Kousavě prozíravé rčení platí dodnes. Akorát do toho zákonodárci občas spadnou nevinně, protože se dostanou mezi mlýnské kameny lobbistických zájmů. A jinak tomu není ani v nejnovějším případě, pro který se v internetové sféře ujalo označení „návrh na cenzuru internetu“.

O co jde? Sněmovna momentálně projednává novelu tzv. loterijního zákona, tedy zákona č. 202/1990 Sb. Novela už byla projednána ve výborech, ve druhém čtení k ní poslanci načetli pozměňovací návrhy, a nyní míří do závěrečného třetího čtení. To by teoreticky mělo být v úterý 21. června 2011.

Mezi pozměňovacími návrhy je nová povinnost pro internetové providery, která spočívá v tom, že by museli uživatelům bránit v přístupu na internetové stránky s nepovoleným hazardem, potažmo na stránky, kde se na takový hazard objevuje reklama. Za porušení tohoto paragrafu ale nejsou stanoveny žádné sankce (Korektura 15:30 - Sankce stanovena je, 10 milionů Kč. Přehlédl jsem se v paragrafu, omlouvám se). Navíc je pravděpodobně nevymahatelný. Neliší se tím moc od zbytku Evropské unie, kde se toto téma dlouhodbě řeší na úrovni členských zemí i v dokumentech Evropské komise.

První na to upozornil v pátek 17. června na Lupě Giuliano Giannetti, kterého redakce označuje jako „bývalého odborníka na oblast kybernetických hrozeb ministerstva obrany“. Odhlédnu-li od toho, že to zní, jako by kybernetické hrozby vytvářelo samo ministerstvo, tak ta informace není úplná. Není ani tak podstatné, co pan Giannetti dělal, jako to, co dělá teď. Pracuje totiž v lobbistické agentuře PP Partners.

Mezi klienty této lobbistické agentury mimo jiné patří Unie herního průmyslu České republiky, což je oborová asociace firem v odvětví sázkových her a loterií. V zájmu těchto firem pochopitelně není, aby byl jejich obor jakkoliv regulován (nebo alespoň co nejméně). Samotná asociace vznikla loni v červnu, formálně sídlí na stejné adrese jako zmíněná agentura, a hlavní náplní jejích tiskových prohlášení jsou právě novelizace loterijního zákona, proti kterým intenzivně vystupuje.

Představiteli asociace jsou další zaměstnanci agentury PP Partners, konkrétně Andrej Čírtek (také člověk z ministerstva obrany, byl jeho tiskovým mluvčím) a Petra Hejmová. Jménem unie vydávají svérázná prohlášení typu „odmítáme legislativní šikanu plynoucí z populistického názoru, že hazard je společenské zlo“. Tomu se nelze divit, lobbista nemůže postupovat jinak, než představovat činnost svého klienta jako bezmála společensky prospěšnou činnost, proti níž je diecézní charita zavrženíhodná aktivita.

Přiznaný lobbing je v západním světě běžnou součástí legislativního procesu. Ale v případě českého zákona je to hra na schovávanou. Giannetti použil Lupu jako doutnák pro zájmy své klientely a úspěšně prosadil do médií a mezi bloggery žádoucí pohled, že nový odstavec v zákoně zavádí cenzuru internetu. Všichni převzali argumentaci, kterou předestřel a rozjela se kampaň, v níž se bubnuje v jednom tónu. Nic lobbistům nevyhovuje víc, než když jedno médium přebírá konstrukce jiného média a neaplikuje na ně vlastní kritický přístup. Říká se tomu spin doctoring.

Čím víc pročítám související materiály, tím víc jsem přesvědčen, že se agentuře PP Partners nepodařilo včas zvrátit nežádoucí návrh, který do zákona ve druhém čtení načetla komunistická poslankyně Marta Semelová. Je to souboj lobbistů: na druhém břehu pravděpodobně stojí klasický loterijní byznys, kterému územně neomezený internetový hazard ukrajuje zisky, takže pochopitelně vítá jakoukoliv záminku k tomu, aby své konkurenty - zastupované Giannettim a jeho kolegy - omezil. Lobbista volá chyťte lobbistu.

Giannetti tedy pomocí článku na Lupě vytvořil dojem, že teď jde o všechno a pokud ve třetím čtení pozměňovací návrh nespadne pod stůl, objeví se nám tu hned od úterý digitální gilotina na francouzský způsob. Protože všeobecná i internetová veřejnost nepatří zrovna mezi skupinu lidí, která by měla konkrétnější povědomí o legislativním procesu, brali to všichni jako hotovou věc. Ve skutečnosti nemusí sporný pozměňovací návrh při třetím čtení projít, a i kdyby přece jen prošel, ještě je tu Senát. Navrhovaná účinnost novely je od 1. ledna 2013.

Zatímco Giannetti se činí mediálně, jeho kolegové z agentury ovlivňují poslance ve sněmovně. Andrej Čírtek společně s dalšími dvěma lobbisty, Markem Hermanem a Zdeňkem Bartákem, zpracovával poslance Jana Farského, který jim byl tak vděčný, že jim za to veřejně na plénu poděkoval: „Poskytli mi cenné informace k loterijnímu byznysu, zasvětili mě do tajů fungování hazardu a utvrdili v potřebě transparentní regulace.“ Bodejť by ne, když na plénu důsledně citoval z podkladů Unie herního průmyslu...

Z podkladů tří lobbistů nejspíš vychází i oponentní zpráva, která má kořeny v květnovém zasedání rozpočtového výboru, kde při jednotlivém hlasování neprošel ani jeden ze sedmi pozměňovacích návrhů. Oponentní zpráva má tedy formu komplexního pozměňovacího návrhu, ve kterém jsou „správné“ i „nesprávné“ změny zákona. Což je pro lobbisty obou stran nežádoucí stav - pokud ho poslanci odhlasují, dostanou se do zákona nevyhovující věci, pokud ho neodhlasují, nedostanou se do něj pro změnu ty pracně prosazované. Proto se na plénu ve druhém čtení načítaly zdánlivě shodné pasáže i jednotlivě, aby se o nich hlasovalo zvlášť, i když komplexní pozměňovací návrh neprojde.

V kontextu souboje loterijních a hazardních lobbistů kolem schvalování novely ve sněmovně je pak celkem vtipné, když mezi organizátory internetové petice proti spornému paragrafu (nejen) Marty Semelové najdeme zástupce firmy Gyr, kterou živí provozování hracích automatů. Celé to pak díky tomu působí jako přestřelka zástupců hazardního byznysu, kterému internetová veřejnost dělá křoví.

Aktualizováno 21. 6. 2011: Podstatně rozšířený, opravený a doplněný článek si můžete přečíst na Médiáři: Hazardování s cenzurou internetu.