Vážení diváci, vyjíždí doktor Jandera
[dropcap]L[/dropcap]etní televizní program je peklo, to se hlavně v internetových diskusích obecně ví. Je hezky, diváci jsou pryč, odpočívají na dovolené, sledovanost klesá. Jediná pořádná premiéra jsou večerní zprávy, a ani to není žádná sláva, protože se většinou nic neděje. Regionálním reportérům nezbývá než celý den doprovázet myslivce při kontrole pachových pastí. Na reprízy spoléhají dokonce i světoví teroristé při plánování ohavných útoků. Svět se zacyklil v opakovaném retru.
Expertem na reprízy je první program České televize. V posledních letech si můžete skoro s jistotou tipnout, co na něm o prázdninách poběží. Systém opakování pořadů na něm byl dotažen k ďábelské dokonalosti. Abychom si rozuměli: opakují všechny televize a na hlavních programech to není nic divného ani ve světě. Na Kavčích horách ale nedělají výběrové reprízy, místo toho vsadí na jistotu a program je jako přes kopírák. Pokud by vám chyběl třeba doktor Sova, primář Blažej a hokejista Rezek, můžete je na ČT1 vidět každé dva roky. Sotva umřel Štrosmajer, mohli jste se dojmout nad tragickým osudem MUDr. Skalky v seriálu Sanitka. Letos i loni.
Kdyby se pořád promítalo z magnetických kopií, budou záznamy v archivu České televize úplně ošoupané. Ale žijeme v době digitální a v HD. Rekordmankou je v tomhle ohledu francouzská markýza Angelika. Sága o počestné ženě, která v cestě za pravou láskou podlehla vládcům poloviny světa, se opakuje na prvním programu nepřetržitě od roku 2011. Předtím měla 10 let pauzu. Jestli tohle není sázka na jistotu, jak už tomu říkat? Podobného rekordmana má i ČT2. Tam pro změnu rotuje dokola celá renovovaná série s agentem Jejího Veličenstva Jamesem Bondem. Od roku 2014 běží na ČT2 každý rok, a komu by nestačilo letošní jaro s Bondem, ten se může začít dívat znovu od září. Tato intenzita opakování musí znechutit snad i zaryté fanoušky bondovek.
Frekventovanému vysílání Chalupářů na ČT1 zabránilo nejspíš jenom to, že je v uplynulých letech koupily do svého programu Nova a Prima. Jinak by to byla další stálice v pomyslné polici s reprízami. Webové stránky České televize uvádějí vysílání v letech 2012, 2013 a 2017, předtím byly rozestupy delší − 2001, 2004 a 2008. Když už na Kavčích horách argumentují rodinným stříbrem, klenoty, legendami a bůhvíčím ještě, neměli by zároveň hodnotu těchto pořadů devalvovat tím, že před nimi nebude úniku. Nostalgie a retro klidně, ale nemusí je na nás hrnout bagrem, aby to měli ve vedení programu České televize jednodušší. Mám sklony Kavčí hory vlažně hájit, ale moc mi to neulehčují.
Nevěřím tomu, že by se v archivu nenašlo k opakování i něco jiného než případy Malého pitavalu z velkého města, této jistoty letního programu od roku 2014 doteď. Nebo další příklad, nekonečná recyklace Hříšných lidí města pražského. Jejich rotace je ve fázi, kdy začíná hrozit akutní alergie na radu Vacátka, inspektora Boušeho, Brůžka i Mrázka najednou. Loni v prosinci vyřešili poslední případ, letos v červnu začali zase od začátku. To přece není televizní program, ale vysílání pro alzheimeriky. Těžko se to skousává, i když vezmeme v úvahu povahu prvního kanálu a skladbu jeho publika.
Tímhle tempem bude nakonec ČT1 dávat Štrosmajera, Vacátka, Janderu a Angeliku v nekonečné smyčce, zatímco před zářící obrazovkou se bude v křesle tiše rozkládat poslední divák, kterého sousedi už delší dobu neviděli. Až hasiči vypáčí dveře, dolehne k nim veselý smích v pořadí asi devadesáté reprízy Televarieté, ve kterém bude Jiřina Bohdalová zase předvádět amatérskou konferenciérku u přehrávkové komise.
Než pohřební služba odveze divákovu mrtvolu, začne střihový pořad s nejlepšími zábavnými scénkami, ve kterém budou další momentky z Televarieté. "Tohle teď dávali, ne? Vypadá to na chybu v Matrixu. To je takovej film pro pamětníky," zarazí se mladý pohřebák. "Matrix to je," odtuší jeho starší parťák, "ale takovej speciální, na Kavkách." A než se chopí rakve, vypne televizi, aby sousedy nerušila při sledování YouTube.
[otw_shortcode_info_box border_type="bordered" border_color_class="otw-black-border" border_style="bordered" rounded_corners="rounded-3"]Tento komentář vyšel 21. srpna 2017 v Hospodářských novinách jako součást pravidelné pondělní rubriky McMedia.[/otw_shortcode_info_box]