Upravujte grafiku bez Photoshopu

Jednoduché úpravy obrázků ve Photoshopu umí dnes každý. Dokonce i lidé, které by k Photoshopu neměli vůbec pouštět, protože jinak hrozí, že svá díla vytisknou a vystaví. Ale co když sedíte u počítače, na kterém není nainstalovaný žádný grafický software? A co si počnete, pokud nemáte ani administrátorský přístup, takže nemůžete nic instalovat?

V takovém případě musíte poprosit Evu Pilarovou, jestli by vás na chvíli nepustila ke svému počítači... Vlastně ne! Ještě jsou tu webové aplikace. Dávno urazily cestu od primitivních nástrojů k výkonným strojům. Netvrdím, že se stoprocentně rovnají schopnostem Photoshopu, ale dokážou ztvárnit mnoho vašich nápadů. A vy je pak můžete vytisknout a vystavit. Nebo spálit.

Můj nejoblíbenější grafický editor, který běží přímo v okně internetového prohlížeče, se jmenuje Pixlr. Vymyslela ho švédská společnost Code Mine se sídlem ve Stockholmu a čeština je jedním z 29 jazyků, do nichž můžete přepnout uživatelské rozhraní.

Abyste Pixlr spustili, potřebujete Flash. Úvodní stránka vypadá jako běžná aplikace pod Windows. Pokud přepnete prohlížeč na celou obrazovku, bude pro laika obtížné rozeznat, jestli jste Pixlr spustili z disku, nebo jestli je to webová stránka.

Můžete otevírat obrázky nejen z disku počítače, ale i z kterékoliv webové adresy, nebo dokonce z Facebooku.

Švédský editor podporuje práci ve vrstvách a nabízí řadu funkcí. Jen na základní paletce najdete ořezávání, masky (včetně kouzelné hůlky a lasa), různé typy štětců, gumu, jednolité i přechodové výplně, klonovací razítko, kreslení geometrických tvarů, rozmazávání a doostřování, rozpíjení, bodové zesvětlení a ztmavení, odstranění červených očí, deformaci, lupu, barevné kapátko a vkládání textu. Nejste přitom omezeni standardními písmy, Pixlr využije i fonty v systému.

Tmavé uživatelské prostředí zpříjemňuje delší práci. S vrstvami se pracuje stejně jako v jiných editorech - mohou mít různou průhlednost, dají se slučovat, otáčet, atd. Nechybí ani okénkoNavigátor pro snadné přibližování a oddalování těch částí obrázku, na nichž právě pracujete. Rozhraní podporuje klávesové zkratky a pamatuje si vaše kroky, takže případné chyby vrátíte nejen kombinací CTRL+Z, ale také v okénku Historie. Tam, kde to má smysl, třeba v roletceVrstvy, jsou k dispozici další volby v kontextovém menu - stačí kliknout pravým tlačítkem myši.

Samozřejmostí je nastavování parametrů u zvoleného nástroje. Nejste omezeni jedním tvarem a velikostí štětce, jako tomu bývá jinde. Pochopitelně můžete měnit i základní parametry obrázku, jako například rozměry nebo velikost plátna.

Až Evě Pilarové nepůjde Photoshop, určitě ji potěší, že ani Pixlr nezapomíná na poutavé efekty. Umí seřídit jas a kontrast, přizpůsobit křivky a úrovně, případně vylepšit expozici. To je ale nuda. Naštěstí je tu ještě celé menu Filtr, ve kterém se dá obrázek měnit k nepoznání. Viněty, pixelizace, deformace, posouvání barev a napodobení různých hloubek objektivu, nic z toho Pixlr nezaskočí.

Výsledek můžete uložit do počítače, vytisknout, vystavit (opovažte se!)... Ukládání na pevný disk podporuje čtyři formáty (JPEG, PNG, BMP a PXD, který zachová vrstvy) včetně nastavení kvality. Další možností je sdílení hotového obrázku prostřednictvím Facebooku, webových alb Picasa a Flickr, a také na serveru imm.io, což je další produkt od tvůrců tohoto editoru.

Pokud máte pocit, že je Pixlr příliš složitý, pomohou vám videonávody (32 lekcí, případně dalších 12 na YouTube). Na rychlé a víceméně automatické úpravy existuje ještě Pixlr Express s ultrajednoduchým ovládáním. Do prohlížečů Firefox a Chrome si případně nainstalujte doplňky, díky nimž pak na webu můžete kterýkoliv obrázek upravit přes Pixlr, který vyvoláte kliknutím pravého tlačítka myši na obrázek.

Editor je zadarmo a neobsahuje reklamy. Pokud si chcete stěžovat na chyby a nedotaženosti, kupte si komerční software.