Televizní radní jako dodavatelka munice (sloupek pro Médiář)

Ona pro ně napíše o hnusné zahradě. Oni pro ni napíšou o hnusném řediteli. Řeč je o spolupráci televizní radní Dany Eklové a redakce MF DNES.

Český mediální svět je plný neuvěřitelných náhod. Přímo magnetem na náhody je redaktor MF Dnes Antonín Viktora. Pravidelně dokáže odhalit bolavá místa České televize těsně před zasedáním její Rady. A jaká to náhoda, den před zasedáním mu nebere telefon žádný člen Rady České televize.

S jedinou výjimkou. Obsáhlé vyjádření ochotně dodá Dana Eklová, jinak též zahradní konzultantka a spolupracovnice hobby rubriky serveru iDnes.cz.

Jedna z takových náhod se odehrála v lednu letošního roku. „MF Dnes se podařilo s předstihem získat návrh rozpočtu televize,“ oznámil Viktora ve společném článku s kolegou Jakubem Pokorným. Redaktoři v návrhu rozpočtu vyčetli, že „Česká televize má méně peněz, ušetří na dětech a vzdělávání“. Jak jim vysvětlila Dana Eklová, Česká televize „ve skutečnosti nešetří“ a televizní poplatky by se mohly klidně snížit. „Snem každého podnikatele je být Českou televizí. Jeden z manažerů mi říkal, že televize vlastně šetřit nemusí,“ rýpla si. Článek vyšel ve středu 12. ledna, tedy právě v den, kdy Rada ČT schvalovala rozpočet.

V únoru se rozhodovalo o odměnách generálního ředitele Jiřího Janečka. Antonín Viktora s kolegou Tomášem Syrovátkou na základě jednání Rady ČT vydává článek s výmluvným titulkem „Janeček nerespektuje Radu ČT. Dál si vyplácí vysoké odměny“ a upoutávkou, že v tištěném vydání MF Dnes budou „detaily o machinacích s Janečkovým platem“. „Machinace“, to je skoro tak neutrálně zabarvené slovo jako třeba „deviant“. Prostor k vyjádření dostali jen radní kritičtí k Janečkovi. „Nelze to zřejmě nijak právně napadnout, ale přijde mi to nemorální,“ říká Dana Eklová.

Pak bylo jaro. Dana Eklová místo poplatků řešila stromky, zídky a ornici. „Jednolitá stěna z tújí se na venkovskou zahradu příliš nehodí, bylo by lepší před ně vysadit záhon keřů a květin, který je částečně schová a svými barvami odláká pozornost,“ vysvětlila na iDnes.cz v článku, kde čtenářům rovnou nabídla, že jim navrhne úpravy zahrady. V červnu se jeden takový manželský pár ozval. Dozvěděli se, že mají hnusnou zahradu. „Jako většina lidí se mladí manželé pokoušeli vytvořit si zahradu sami a upřímně se nedivím, že se jim teď moc nelíbí,“ pravila televizní radní. Kdyby se v těch záhonech nehrabali sami a objednali si na to firmu Dany Eklové, dopadli by líp.

Romantické chvilky na překopané zahradě přerušila až zpráva, že Jiří Janeček ze zdravotních důvodů končí v čele České televize. Náhody pokračovaly. 29. června, den zasedání Rady České televize, a v MF Dnes vychází další článek Antonína Viktory. „Někteří radní se obávají teoretické varianty, že by si Janeček mohl odchod rozmyslet,“ nastiňuje text. Jací radní? Náhodou za ně za všechny dostala slovo jen Dana Eklová.

Zatím poslední v dlouhé šňůře náhod, kdy se MF Dnes nějak nedaří zastihnout nikoho jiného, než několik málo jmen z patnáctičlenné rady, je článek z 10. srpna. To, že ten den zasedala na Kavčích horách Rada České televize, vás už asi nepřekvapí. MF Dnes odhaluje, že Jiří Janeček „rozjel“ devět tendrů na zakázky v celkové hodnotě přes tři sta milionů korun.  Kdo že to bude chtít vysvětlení a komu že to připadá chování managementu „podivné“? Nemusíte hádat dvakrát.

Dana Eklová je v redakci MF Dnes zjevně oblíbená. Loni v létě a na podzim deník nekriticky popisoval její návrhy na snížení televizních poplatků a pochybnosti o majetku generálního ředitele. Naopak ti radní, kteří mají jiné názory, než bývalá mluvčí Českého telekomunikačního úřadu, se o sobě dočtou, že svou práci nedělají dobře.

Jako například v textu autorské dvojice Antonín Viktora-Tomáš Syrovátka z 24. září 2010. Vyšel týden po nezvykle drsném zasedání Rady České televize, kde se řešil majetek a byt generálního ředitele. Atmosféru poznamenalo zejména dohadování mezi tehdejším předsedou Rady ČT Jiřím Baumrukem a Danou Eklovou, která zjistila, že bytový dům, v němž bydlí i Jiří Janeček, stavěla firma, které televize prodávala pozemky. Janeček na to opáčil, že si byt pořídil standardně přes realitní kancelář, aniž by tušil, kdo byl developerem domu. Baumruk otázky radní Eklové vyhodnotil jako bulvární drby, ta se hájila, že má právo se na takové věci ptát.

Redaktoři se ztotožnili s názorem Dany Eklové a hlasování ostatních radních zhodnotili titulkem „Mají kontrolovat ČT, místo toho hájí jejího ředitele“. Podle Syrovátky a Viktory je Rada České televize „státní orgán“, který má „hlídat hospodaření televize a ze své podstaty má být k jejímu vedení podezřívavý“. Článek stojí převážně na postojích a pocitech Dany Eklové, nikoliv na dlouhodobé analýze postojů a hlasování v Radě České televize.

Je nepochybným právem radních tvrdě kritizovat management. Zvláštní je však obrácený postup, kdy se problému, ať už domnělému, nebo skutečnému, vytvoří nejprve živná půda v MF Dnes a teprve pak se věc s předem vykresleným skandálním podtextem řeší na zasedání Rady ČT. Většina radních je tím pádem postavena před jednu výchozí interpretaci, místo toho, aby nejprve měli možnost vyhodnotit dostupná fakta nezávisle na tom, co píší noviny.

Další zasedání Rady ČT bude 24. srpna. Jestlipak vyjde zase něco náhodou najevo zrovna ve středu ráno?

Články MF Dnes v souvislosti se zasedáními Rady ČT