Tajemství lidské mysli. Proč má vakcína horší renomé než léky z internetu
Nenechám si do sebe píchat žádné jedy, vykřikují na sociálních sítích odpůrci očkování. Vakcína proti onemocnění Covid-19 je prý nevyzkoušená látka, se kterou se provádějí genové pokusy na lidech. Nejspíš jste to četli taky a možná to vašim příbuzným přišlo jako řetězový e-mail. Podobné „zaručené“ zprávy jsou na korunované tím, že si lidé nedůvěřující oficiální medicíně objednávají ivermektin z čínských e-shopů anebo shánějí léky registrované v Polsku.
Označit takové lidi jenom za pitomce je svůdné, ale sami bychom přitom podlehli klamu. Nedůvěru vůči očkování totiž šíří také vysokoškolsky vzdělaní lidé, včetně těch, kteří vystudovali medicínu. Někteří sice své postoje opírají o různé argumenty, převažují však takoví, kteří zpochybňují oficiální metody zvládání pandemie už z podstaty.
Co tedy dělá stát špatně, když mu část veřejnosti nevěří a pravidla buď ignoruje, anebo si ordinuje alternativní přípravky? Odpověď zní, že u některých skupin obyvatel důvěru nezíská, i kdyby do kampaně nalil miliardy korun.
Částečně bychom takové chování mohli vysvětlit politickými postoji. Skupina odpůrců jakýchkoliv opatření se často identifikuje s různými národoveckými uskupeními a radikálnějšími politickými proudy. S takovými lidmi toho moc nenaděláte. Připadají si jako disidenti, jsou v opozici vůči systému a oficiální komunikace je proto nepřesvědčí, ani kdyby jim slibovala zlaté tele.
Dalším faktorem jsou informační bubliny. Při vyhledávání informací na internetu naslouchají podobní lidé takovým zprávám, které potvrzují jejich postoje a dojmy. Odpůrce očkování se chce utvrdit ve své pravdě, nemá zájem o konfrontování různých zdrojů informací. Ostatně na to ani nemá dost času. Zato na Facebooku má hezky naservírované historky od přátel, jejichž kamarádka slyšela v nemocnici zdravotní sestru, že by se nikdy očkovat nenechala.
Vláda chce lidem, kteří s očkováním váhají, ukázat realitu v nemocnicích. „Myslím si, že je potřeba trochu některé naše spoluobčany probudit z letargie, že to není legrace a nemoc může být velmi vážná a mít velmi vážný průběh. To chceme ukázat,“ prohlásil dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).
Určitý efekt to sice mít může, ale hardcore odmítači vzápětí vytáhnou argument, že je to všechno podvod a na videu jsou najatí herci. Příběhy cizích lidí jsou jim vzdálené. Věří tomu, co sdílejí přátelé a v jejich okolí přece nikdo covid neměl anebo to byla jenom „rýmička“. Jednoduše je jim bližší košile než kabát. Obecně máme skony důvěřovat informacím a doporučením od někoho, koho osobně známe.
Zákoutí lidské psychiky není radno podceňovat. Když někdo sugestivně vylíčí ve svém okolí přehnané následky očkování, bude se to šířit rychleji než suché sdělení, že naprostá většina lidí žádné potíže nemá. Negativní zprávy máme rádi a celé generace byly navíc vychovány v tom, že „ti nahoře“ lžou. Důvod odporu vůči očkování ani nemusí být zdravotní. Stačí, aby se sešlo více stresujících faktorů typu dramatického růstu cen energií nebo tíživé osobní situace, a očkování se rázem stane náhradním hromosvodem.
Žádný lékařský výzkum také neumí dát stoprocentní jistotu, zázračná řešení neexistují. Odpůrci očkování však nabyli dojmu, že díky kolektivnímu internetovému rozumu našli něco, co vědci přehlédli a co funguje naprosto spolehlivě. Na internetu chce být kdekdo chytřejší než ostatní. Kvůli výše zmíněnému sebepotvrzování informací pak snadno vznikne řetězec zavádějících nebo mylných tvrzení, a výsledkem je guláš s kusy pravdivých údajů zalitých emotivní omáčkou.
Na Slovensku už novodobí „odbojáři“ přenesli své protesty z internetu do reality. Minulý týden antirouškaři blokovali provoz jednoho supermarketu, načež musela zasáhnout policie. Odmítači si všechno natáčeli na telefony a nahrávali na sociální sítě, pochopitelně s komentářem, že jde o policejní brutalitu, kterou „uvidí celé Slovensko“.
U nás jsme do této fáze naštěstí ještě nedospěli a snad ani nedospějeme. Neočkovaní obyvatelé se však dostávají pod tlak, který v kombinaci s emočně náročným předvánočním obdobím může vytvořit výbušný koktejl. Přesvědčovat můžete jen tam, kde je vůle naslouchat. Vláda v minulosti promarnila několik šancí a sílu nesmyslů na internet podceňovala. O to obtížnější to bude mít teď.
Vyšlo jako komentář v Hospodářských novinách, 8. 11. 2021