Studená pomsta a svět konspirací Jany Bobošíkové
Velké rušno je po posledním zasedání Rady ČT, kde Hana Lipovská obvinila generálního ředitele Petra Dvořáka ze střetu zájmů. A nejenom to, společně se svou poradkyní Janou Bobošíkovou navíc označila televizního manažera za ohrožení národní bezpečnosti.
Obě dramatická tvrzení souvisejí s tím, že Dvořák je podílníkem počítačové školy Gopas, kterou přes offshorovou firmu vlastní se spolumajitelem PPF Ladislavem Bartoníčkem. Dvořákovo angažmá v Gopasu není nic nového, informoval o něm už při volbě generálním ředitelem před 10 lety a znovu v roce 2017 při obhajobě mandátu. Členům Rady ČT to nijak nevadilo, ostatně to není nic nezákonného. Ředitel televize nesmí podle zákona jen podnikat v médiích, držení akcií mu nikdo nezakazuje. V Gopasu nemá žádnou exekutivní roli a nepodílí se ani na sjednávání zakázek.
Vzhledem k tomu, že je Gopas největší poskytovatel počítačových školení v zemi, byla v uplynulých letech jeho klientem také ČT. Její lidé se vzdělávali třeba ve webových technologiích. Celkový objem fakturace za poslední čtyři roky je něco málo přes 380 tisíc korun včetně DPH. Fakturace za jednotlivá školení je v hodnotě, kterou generální ředitel organizace se sedmimiliardovým rozpočtem ani neschvaluje, ani nepodepisuje.
Bobošíková s Lipovskou šly ovšem ve svých konspiracích ještě dál a tvrdí, že Dvořákův majetkový podíl v Gopasu je problém i kvůli osobě druhého podílníka Bartoníčka. Ten po smrti Petra Kellnera řídí PPF, pod niž spadá TV Nova a O2 TV. Lipovská třeba během březnové veřejné schůze rady tvrdila, že ČT financovala komerčním televizím přechod na digitální vysílání v normě DVB-T2. To je v přímém rozporu s realitou, přelaďování komerčních sítí bylo na bedrech jejich provozovatelů, jimž nezbytné náklady proplatí stát z radiokomunikačního účtu. Nova je nadto dlouhodobě známá averzí vůči bezplatnému pozemnímu vysílání a snaží se diváky motivovat k přechodu na satelit.
Vrcholem virtuálních konstrukcí dvojice Bobošíková–Lipovská se stal jejich dopis, kterým obeslaly Bezpečnostní radu státu a k tomu ještě bezpečnostní výbory sněmovny i Senátu. Usoudily totiž, že je rizikem pro národní bezpečnost, pokud si například ministerstvo obrany nebo úřad pro kybernetickou bezpečnost objednávají IT školení právě od firmy Gopas. Spočítaly veřejné zakázky za poslední roky a usoudily, že vzhledem k offshorové struktuře podílů v této společnosti odplouvají peníze kamsi do daňových rájů. Část poslanců bezpečnostního výboru sněmovny se však už vyjádřila, že netuší, co by s těmi materiály měli dělat, neboť z nich neplyne nic, co by si zasluhovalo jejich pozornost.
Duo Bobošíková-Lipovská má však nepopiratelný talent vzít zcela marginální záležitost a vytvořit kolem ní dramatickou show, proti které bledne i nejlepší virtuální realita. Nehorázná tvrzení, do kterých vtahují třetí strany, mají pošpinit a podkopat fungování ČT. To má daleko k věcné, podložené a adekvátní kritice média veřejné služby. Ve výsledku ji to znemožňuje. Obě dámy ve skutečnosti nemají nic v rukou, jen vytvářejí falešný dojem zásadních odhalení. Nic jiného než extrémní útoky jim nejde.
Bizarní přitom je, že Lipovská sama porušuje zákon, protože se při výkonu funkce nesmí dopouštět takového jednání, které zpochybňuje její nestrannost a nezávislost. Už jako radní ji novináři vyfotili, jak jela s mluvčím prezidenta ve služebním voze, s Bobošíkovou vydává vyhrocená politická stanoviska v rámci společného institutu, a rovněž společně připravují videa zpochybňující činnost ČT, která pak pomáhají šířit politici SPD. Obě také absolvovaly audienci u prezidenta Miloše Zemana, jenž se netají názorem, že by měl Dvořák skončit ve své funkci.
Říkáte si, o co těm dvěma vlastně jde? Vysvětlení někdy bývají jednoduchá. Hana Lipovská se podle mého soudu stala jen nástrojem msty Jany Bobošíkové. Ta si chce ještě po dvaceti letech srovnat účty po televizní krizi, a teď se jí konečně naskytla ta správná politická konstelace. Servíruje pomstu zastudena s využitím ekonomky, která ještě loni na jaře pořádně nevěděla, co je to veřejnoprávní televize. Pokud vydrží její politická podpora, bude si moct Bobošíková jejím prostřednictvím chladit žáhu ještě dalších pět let. Mandát radní Lipovské totiž potrvá až do jara 2026.
Vyšlo jako komentář v Hospodářských novinách, 10. 4. 2021