Když na Downing Street létají chlupy
Už více než pět set let udržují britské vlády tradici hlavního kabinetního myšilova. Jde o kočku či kocoura pověřené "chytáním hlodavců, vyhledáváním bezpečnostních děr a vítáním vzácných hostů".
Mezi důležité povinnosti patří i testování starožitného nábytku, zda je dost pohodlný ke krátkému pospávání. Zvířecí mazlíček je pravidelně pod drobnohledem novinářů a je důsledně politicky neutrální.
Vládní kočky měli konzervativci i labouristé, během hlubokých krizí i šťastných let. Někdy sice zůstala funkce pár let neobsazená, ale nakonec se ukázalo, že se Downing Street bez kočky jednoduše neobejde.
Zvířata jdou s dobou. Současný myšilov Larry má důsledný osobní marketing, který zahrnuje profil na vládním webu nebo stránku na Wikipedii. Jeho "nástup do funkce" zdokumentovaly v únoru 2011 všechny televizní stanice včetně BBC.
Larryho tehdy vybrala rodina Davida Camerona v útulku, aby rezidenci premiéra zbavil nepříjemného problému s krysami. Krátce předtím totiž kamery zaznamenaly, jak se po schodech domu prohání myšovitý hlodavec. Svůj úkol prý kocour splnil na výtečnou a v sídle zůstal i po nástupu Theresy Mayové.
Larryho mediální image ho vykresluje jako drsného pána domu. Novináře zaujaly například jeho opakované rvačky s oficiálním kocourem ministerstva zahraničí Palmerstonem. Šťavnaté popisy jejich vzájemných šarvátek plní stránky novin a jsou vděčným námětem také pro webové servery.
Deník Telegraph v říjnu 2016 věnoval 400 slov i s doprovodnou infografikou poslední bitce, která se odehrála během setkání ministra zahraničí Borise Johnsona s předsedkyní vlády. Oba kocoury při ní musela oddělovat ochranka, protože "Larry se do Palmerstona pustil tak, že létaly chlupy".
Kočičí diplomacie není vůbec jednoduchá věc. Vždyť Larry nemá v současné vládě nouzi o konkurenci. Kromě Palmerstona, černého kocoura s bílými tlapkami, si ve svém teritoriu v Downing Street musí dávat pozor i na Gladstona, kterého si v létě pořídilo ministerstvo financí. Černý kocourek má většinou na obojku červeného puntíkovaného motýlka. Vládní mazlíček přece musí reprezentovat.
Jedenáctiletý kocour Larry nesmí chybět ani na sociálních sítích. Jeho twitterová mňouknutí nebo, chcete-li, škrábance sleduje na účtu Number10cat sto tisíc lidí. To je větší přízeň, než v jakou může na stejné sociální síti doufat mnoho evropských politiků, o české politické scéně ani nemluvě. Reakce na jeho tweety se počítají většinou ve stovkách až tisících lajků nebo retweetů a političtí fotografové se ochotně dělí o nejnovější záběry z kocourova života. Larryho přítomnost totiž bývá milým zpestřením při čekání na výsledek politických jednání.
Zatímco u Larryho účtu není jasné, kdo ho vlastně udržuje, konkurent Palmerston spoléhá na servis tiskového odboru ministerstva zahraničí. Po půl roce má solidních 38 tisíc fanoušků, často z prestižních úřadů. Čte ho také britská velvyslankyně v Česku Jan Thompsonová, sama nadšená majitelka dvou koček, s nimiž se už seznámila řada návštěvníků pražské budovy ambasády.
Ministerstvo přes Palmerstonův účet připomíná nejen svou agendu, ale i různé kulturní a společenské události. S nadhledem, ale přitom důstojně vzdal kocour svůj hold třeba památce padlých veteránů.
Řady myšilovů nedávno rozšířili ještě kočka Evie a kocour Ossie, jejichž domovem jsou kanceláře úřadu vlády. Palmerston už je na svém Twitteru nadšeně přivítal, ale jejich podporu při výpravách do rezidence předsedkyně vlády asi očekávat nemůže. Nikdo prý nechce riskovat, že se Larry zase bude prát. Ostatně, před prskajícím kocourem se rychle klidí i velšteriér Rex a dlouhosrstý jezevčík Oscar, domácí mazlíčci ministra financí Philipa Hammonda. V Downing Street číslo 11 je prý před sousedem Larrym raději zamyká.
Hvězdnou pozici vládních koček ale může ohrozit nový netradiční mazlíček. "Všichni se zbláznili do Palmerstona a Larryho, ale my žádné zvířátko ještě neměli," svěřil se poslanec Gavin Williamson, vládní spojka s konzervativním křídlem v parlamentu. A donesl si do kanceláře tarantuli jménem Cronus.