Školní četba v MP3: Český rozhlas redesignoval Čtenářský deník
Český rozhlas nasadil novou grafiku na webu Čtenářský deník, který spustil v září 2008 jako pomocnou ruku žákům a studentům. Nabízí v něm díla předních českých i světových spisovatelů a básníků tak, jak je načetli (nebo recitovali) přední čeští herci. To všechno zdarma k volnému stažení ve formátu MP3, bez DRM či jiné ochrany.
Za projektem stojí literárně-dramatická redakce Českého rozhlasu 3 - Vltava, která vybírá obsah, zatímco ČRo Internet obstaral technické a grafické řešení plus redakční úpravy.
Záběr projektu sahá od antických myslitelů přes prokleté básníky až po současné autory (např. Josef Škvorecký nebo Jaroslav Rudiš). V archivu Českého rozhlasu je sice spousta nahrávek, ale s jejich vypuštěním na web to tak snadné není. Protože nahrávky ve Čtenářském deníku nabízíme k neomezenému volnému stažení, je nutné k nim vypořádat všechna související práva - spisovatele, případného překladatele, interpreta, atd. Proto je nabídka na webu trochu nevyvážená. I přes veškerou snahu jsme u několika málo děl museli stažení zablokovat a soubory se dají jenom přehrát na webu.
Původně byl Čtenářský deník v zásadě jen databáze názvů se zvukovými soubory ke stažení. Teď se z něj dozvíte mnohem víc. Dohodli jsme se s odborníky z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky, kteří píšou medailonky jednotlivých autorů a představují také konkrétní díla. Chceme nabídnout fundované texty odlišné od internetové záplavy referátů různorodé kvality, ale zároveň se snažíme o srozumitelné podání. Protože jsem část medailonků také napsal, vím, jak složitá práce to je.
Čtenářský deník představuje spisovatele a básníky především jako lidi, kteří měli - nezřídka kontroverzní - osobní život. Neměly by to být jen zaprášené figury z učebnic, o nichž se suše sdělují bezpohlavní informace. Marná sláva, prokletí básníci nebyli prokletí pro nic za nic... A když autor tvoří pod vlivem opiátů nebo amfetaminového koktejlu, není divu, že pak mají (nejen) středoškolští studenti potíže s interpretací jeho díla. :)
U autorů najdete jejich fotku nebo portrét a zpravidla nechybí ukázka z knihy, kterou posloucháte. U části literárních děl, kde už vypršela autorská práva, pak odkazujeme na stránky Městské knihovny v Praze. My díla poskytujeme ve formátu MP3, knihovna je nabízí v textové podobě (od HTML přes PDF po formáty elektronických čteček).
Na web postupně přidáváme další tituly, nejnověji jsou to francouzští básníci v překladu Karla Čapka. Protože máme na paměti technický vývoj, chystáme také mobilní verzi a na spadnutí je smlouva o spolupráci s výrobcem tabletů a elektronických čteček Prestigio. Čtenářský deník má samozřejmě RSS a podcastový kanál.
Čtenářský deník ve faktech a číslech:
Počet titulů: | 66 |
Počet zařazených autorů: | 30 |
Nejrozsáhlejší dílo: | Josef Škvorecký - Zbabělci (17 částí) |
Nejstahovanější dílo: | Jan Neruda - Malostranské povídky, povídka Večerní šplechty (staženo 11 545×) |
Nejstarší nahrávka: | Karel Jaromír Erben - Tři zlaté vlasy děda Vševěda (natočeno 1952) |
Spuštěno: | září 2008, redesign září 2011 |
Kompletní obsah Čtenářského deníku: Aféra s křečkem, Anglické listy, Antická knihovna, Apokryfy, Babička, Balady a romance, Café Cantona, Cikáni, Černý Petříček, Čert a Káča, Deštivý den, Divá Bára, Divoké včely, Dobré přísloví, Dobročinnost, F. L. Věk, Filosofská historie, Gazdina roba, Hodina pravopisu, Chytrá horákyně, Jan Maria Plojhar, Konec nylonového věku, Král Lávra, Kronika česká, Krysař, Kytice, Listy dvou Janů I - Mistr Jan Hus, Listy dvou Janů II - Jan Žižka z Trocnova, Má drahá přítelkyně Julča, Máj, Modrá chryzantéma, Na Parnas!, O dvanácti měsíčkách, Ohlas písní českých, Ohlas písní ruských, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Pád rodu Votických, Pohádka pošťácká, Povídky malostranské, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Předmluva k prvnímu vydání Domácí kuchařky, Příklad ze života, Případ s dítětem, Psychiatrická záhada, Radosti života, Reelní podnik, Slova, Staré pověsti české, Svatý Xaverius, Štědrý večer v sirotčinci, Štika, Tajemství písma, Tasemnice paní kněžny, Telegram, Tři zlaté vlasy děda Vševěda, Tyrolské elegie, Ukradený spis 139/VII. odd. C, V hodině náboženství, Vlastní životopis, Vražedný útok, Vztahy/Correspondances, Z veršů Rudolfa Těsnohlídka, Zbabělci, Zbožný Tomáš, Zlatá jablka a devět pávic, Zlatovláska
Autoři: Jakub Arbes, Charles Baudelaire, Karel Čapek, Svatopluk Čech, František Ladislav Čelakovský, Viktor Dyk, Karel Jaromír Erben, František Gellner, Jaroslav Hašek, Karel Havlíček Borovský, Hippokratés, Jan Hus, Alois Jirásek, Karel Klostermann, Kosmas, Eliška Krásnohorská, Karel Hynek Mácha, Božena Němcová, Jan Neruda, Gabriela Preissová, Magdalena Dobromila Rettigová, Jaroslav Rudiš, Jean-Paul Sartre, Seneca, Karolina Světlá, Josef Škvorecký, Rudolf Těsnohlídek, Josef Kajetán Tyl, Julius Zeyer, Jan Žižka
Neváhejte a... vezměte Boženu do metra, jak z ní jeden ze sloganů projektu.