Rušení ministerstva informatiky provázely emoce. Rath napomínal pravici
Poslanecká sněmovna jednala o zrušení ministerstva informatiky a převedení jeho kompetencí na jiné resorty. Věcná debata o příslušném vládním návrhu velmi rychle sklouzla do emotivní roviny.
Logo zaniklého ministerstva informatikyPoslanec a bývalý ministr zdravotnictví David Rath vyjádřil obavu, zda rušení ministerstva informatiky nepovede k „outsourcování“ některých činností ve prospěch občanského sdružení eStát. „Zpráva, že je rušen nějaký centrální úřad, je zpráva dobrá. Na druhou stranu mám trochu obavy, jestli to není boj s mnohahlavým drakem - jednu useknete, další naroste. Abychom si tu nevykrmili pět nových soukromých hlav,“ poznamenal Rath.
eStát je iniciativa, za kterou stojí Eduard Kožušník. K vysokým funkcionářům ODS má sdružení velmi blízko, spolupracovalo například na vytvoření projektu Czech Point, o jehož uvedení do praxe se zasazuje Ivan Langer. Rath ministra vnitra požádal, aby jednoznačně vyvrátil, že činnosti vykonávané dříve ministerstvem informatiky bude pro stát dodávat jakékoliv občanské sdružení. „Aby občan nezjistil, že vlastně platí totéž dvakrát, třikrát, čtyřikrát,“ dodal Rath.
Na jeho slova reagoval novopečený poslanec Jan Morava (ODS), který Rathova slova označil za spekulace a připomněl články informující o vysokých odměnách, rozdělených Rathem na ministerstvu zdravotnictví těsně předtím, než opustil funkci. „Napadlo mě takové přísloví - podle sebe soudím tebe,“ vzkázal Rathovi. Ten obratem obvinil Moravu, že vychází z článků „tak slaboduchého média, jako je Mladá fronta, kde i složitý problém popíšou jako pěti- nebo šestileté dítě“. Zopakoval, že je zvyklý kvalitní práci dobře zaplatit a dodal, že odměny putovaly celkem 215 zaměstnancům z celkových 340, přičemž řada z nich pracovala na ministerstvu ještě před Rathovým nástupem. „Já opět napomínám pravou část politického spektra, aby se chovala slušně,“ dodal bývalý ministr a způsobil tím ve sněmovním sále výbuch smíchu.
Rathovy obavy o následky rušení ministerstva podpořil exministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Argumentoval přitom inzerátem v časopise CEVRO Revue, který je distribuován předsedům sněmovních klubů. Jde o zpravodaj soukromé Liberálně-konzervativní akademie, kde je předsedou správní rady Ivan Langer. Na poslední straně aktuálního čísla má inzerát Eduard Kožušník a iniciativa eStát, v němž nabízí bezplatné webové stránky pro politiky ODS. Sobotkovi toto spojení přišlo zajímavé a požádal Langera o vysvětlení.
Langer ve své reakci obvinil Ratha i Sobotku, že si zákon pořádně nepřečetli a žádné „outsourcování“ nehrozí. Oběma poslancům vzápětí kousavě nabídnul stipendium na CEVRU. „Doporučuji, pojďte se tam vzdělávat, určitě na tom neproděláte, určitě na tom vyděláte, a díky tomu, že budete vzdělaný opoziční poslanec, vydělá na tom i celá Česká republika. Totéž doporučuji panu poslanci Rathovi. My to tam s vámi vydržíme. My vás vzděláme, my vás vychováme. Pojďte mezi nás. Přiznám se, že to bude trvat, ale já vám garantuji, že já vám dám stipendium zdarma,“ ironicky podotknul Langer.
Následovalo ostré vystoupení Ratha, v němž došlo i na Langerův dům v Olomouci a zkrachovalý golfový klub. Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek musel jednání na patnáct minut přerušit, aby se debata neodchýlila od projednávané věci. Po přestávce byla obecná rozprava ukončena a hlasovalo se o zkrácení lhůty, během níž by sněmovna musela zákon projednat.
Rušení ministerstva informatiky ve zrychleném režimu nakonec neprošlo.
Vládní návrh zákona tak bude muset projít obvyklým procesem, tedy projednáním ve výborech, druhým a třetím čtením. Je téměř jisté, že se celá procedura do konce roku nestihne. „Vláda, která nemá důvěru, která je ve stavu demise, provádí zásadní rozhodnutí týkající se organizace ústředních orgánů státní správy, týkající se organizace resortů bez ohledu na to, že zákonná úprava to neumožňuje. Takže já si myslím, že toto není dobrá cesta a že není ani žádný spěch, abychom zkracovali lhůtu a považovali za nezbytné toto projednat v době, kdy nevíme, jestli bude vláda, která bude mít důvěru parlamentu,“ argumentoval například poslanec Zdeněk Jičínský (ČSSD).