Nechte toho pokrytectví kolem Číny, vzkázal maďarský ministr
Západní Evropa se chová pokrytecky, pokud Maďarsku a dalším středoevropským státům vyčítá jejich kontakty s Čínou a Ruskem. Při návštěvě amerického ministra zahraničí v Budapešti to uvedl jeho maďarský protějšek Péter Szijjártó.
„Naše spolupráce s Ruskem nebo Čínou neohrožuje naši pozici spolehlivého spojence Spojených států a NATO,“ prohlásil na společné tiskové konferenci. „Čínská telekomunikační společnost, o které se v poslední době hodně mluví (Huawei - pozn. autora), má pobočku v Maďarsku. Ale kdo jsou její hlavní dodavatelé? Německá a britská firma. Takže pokud jde o Čínu, myslím, že už by se s tím pokrytectvím mělo přestat,“ pokračoval Szijjártó.
„Středoevropany obvykle obviňují, že dohoda o spolupráci ve formátu 16+1 rozbíjí Evropskou unii. Z těch 16 zapojených zemí jich je v EU jedenáct. A víte, kolik procent obchodu mezi EU a Čínou těchto 11 států představuje? Méně než 10 procent. Nejsme to tedy my, kdo by rozhodujícím způsobem měnil vztah mezi, řekněme, západním světem a Čínou,“ tvrdí maďarský ministr.
Američané mají za to, že dohoda 16 států s Čínou poslouží asijské velmoci jako odrazový můstek k další expanzi v Evropě.
„Co se týče Ruska, americkému ministrovi jsem řekl, že v tomto ohledu panuje na evropské politické scéně obrovské pokrytectví a politická korektnost. Nejsou to maďarské ani středoevropské energetické společnosti, kdo společně s Gazpromem připravuje a staví plynovod Nord Stream 2,“ poznamenal v narážce na projekt potrubí pod Baltickým mořem, na němž se podílejí rakouská OMV, německý EON a nizozemsko-britský Shell.
„A nebyl to ani maďarský premiér, koho pozvali jako hlavní hvězdu na mezinárodní ekonomické fórum v Petrohradě – byl to francouzský prezident. Nebyli to šéfové maďarských energetických firem, kdo při posledním ruském Týdnu energetiky seděl na jednom pódiu s prezidentem Putinem. Byli to generální ředitelé největších západoevropských energetických společností. Podívejte se i na údaje o obchodu. Podívejte se na ta čísla mezi státy západní Evropy a Ruskem, a pochopíte, proč už máme po krk toho, když zrovna nás vykreslujete jako blízké partnery Ruska,“ uzavřel Szijjártó.
Střední Evropa je podle maďarského ministra závislá na energetických dodávkách z Ruska, zejména na zemním plynu. „85 procent objemu zemního plynu je v našem případě z Ruska,“ podotkl. Maďarsko se podle něj snaží hledat dodavatele i jinde. Připomněl, že pokud se ExxonMobil rozhodne prozkoumat zemní plyn v Rumunsku, mohou ho brát odtamtud. Nebrání se ani odebírání amerického zkapalněného plynu z terminálu na chorvatském ostrově Krk. Tam jsou však problémem distribuční náklady.
„Z našeho pohledu nejde o prodávání amerického plynu, ale o záležitost národní bezpečnosti,“ navázal na maďarského kolegu americký ministr Mike Pompeo. „Chceme pomoci evropským zemím, aby se dostaly k alternativním zdrojům a nebyly kvůli zemnímu plynu závislé na Rusku. Ve chvíli, kdy by se situace vyhrotila a ocitly se pod politickým tlakem, měly by tyto státy alternativu a neriskovaly nevítané ruské vměšování,“ uzavřel.
Foto: Árpád Földházi, Ministerstvo zahraničí Maďarska