Jak vytvořit graf bez Excelu
Čas od času potřebujete názorně srovnat nějaká data. Firemní zaměstnanci v takových chvílích startují Excel 2003 (horší případ), případně Excel 2007 (lepší varianta) a začínají tvořit grafy. Potud je to všechno snadné. Ale co když ten graf nepotřebujete ani do prezentace, ani do tištěné zprávy, ale na web?
Jistě, Excel umožňuje uložit sešit s grafem jako webovou stránku. Na disku pak vznikne adresář s doprovodnými obrázky, kde se ukrývá vyexportovaný graf. Je ve formátu GIF a výsledek celkem ujde.
Mně osobně ale vyhovují webová řešení. Nechci spouštět Excel, chci se jenom přepnout na jinou záložku v prohlížeči. A někdy jsem natolik rozmazlený, že chci grafy klikací a s vysvětlivkami.
Vyzkoušel jsem proto několik serverů, na kterých můžete vygenerovat grafy. Zajímala mě jednoduchost použití, podpora češtiny a možnosti exportu. Postupně jsem proto vyřazoval služby, kde je nezbytnou podmínkou vytvoření uživatelského jména a hesla (např. ChartGizmo).
Na nulovou podporu češtiny doplatil nizozemský On-line Chart Tool, kde si sice můžete vybrat z deseti stylů grafů, ale z písmen s diakritikou nadělá nečitelnou paseku. Nezachránil ho ani export do PDF.
Celkem mi prošlo prohlížečem 15 služeb. Moje zkoušení ustály pouhé dvě: ChartGo Umí jenom čtyři typy grafů: sloupcový, čárový, koláčový a plošný. Pokud se smíříte s uživatelským prostředím, na němž je docela vidět, že ho koncipoval programátor, můžete získat obstojné výsledky. Pokročilé funkce se zabývají spíš vzhledem, než stylem zobrazení, takže sice nastavíte barevný přechod, ale na oddělení řádů v číslovkách zapomeňte. I když tisícové hodnoty zadáte s mezerou, stejně se objeví bez mezery. Ale plusové body má ChartGo za podporu českých znaků. Výsledek můžete nasdílet jako odkaz mailem, na Facebooku a na Twitteru, nebo ho vložit do stránky.
Chartle Má jednu zásadní nevýhodu: vyžaduje Javu, bez té nehne prstem. Pokud vám to nevadí, otevře se před vámi nástroj disponující osmi kategoriemi vizualizací dat. Nezaskočí ho tachometrový graf, časová osa, průnikové množiny, ani zobrazení dat na mapě. Právě mapy jsou nejsilnější zbraní Chartle, protože vám dovolí zobrazovat data od celosvětového pohledu až po Českou republiku se zakreslením krajů. Vytvořil jsem takhle mapu s počtem obyvatel. Výstup je ve Flashi a opět ho můžete vložit do stránky s pomocí HTML kódu. Další možností je umístit zadaná data na Google Maps podle GPS údajů. V tom případě se obejdete bez Flashe a u přiblížení mapy jste omezeni jen schopnostmi Google Maps. Nevýhody Chartle: opět musíte data zadávat ručně. Pokud se přihlásíte, umožní vám Chartle vytvářet neveřejné grafy.
Pokud chcete základní grafy, použijte ChartGo. Nejsilnější je ale Chartle, do něhož chce autor navíc přidat import dat z Excelu. Uznávám ovšem, že Java nemusí jít každému pod vousy. Pokud znáte jinou službu, podělte se v komentářích.