Jak se rezignuje v cizině
Zahraniční politici odcházejí z funkcí kvůli parkovacím kartám, dávno promlčenému sexu s prostitutkou i kvůli nesplnění volebních slibů. Demisi podávají většinou neprodleně. Podívejte se na některé příklady z poslední doby.
20. března 2011
Rakouský europoslanec Ernst Strasser rezignoval v den, kdy britský deník Sunday Times odhalil, že by Strasser byl ochoten za 100 000 euro ovlivnit zákony během projednávání v Evropském parlamentu. Kromě něj deník nachytal ještě další dva europoslance.
14. března 2011
Rakouský konzervativní poslanec Norbert Kapeller se vzdal mandátu čtyři dny poté, co novináři zjistili, že jeho manželka parkovala na místě pro invalidy a použila k tomu průkaz vedený na mrtvého člověka. Kauza měla pikantní nádech i kvůli tomu, že Kapeller je původním povoláním policista.
6. března 2011
Funkce se vzdal japonský ministr zahraničí Seiji Maehara. Učinil tak dva dny po přiznání, že mu na politickou činnost přispívala 72letá Korejka, která vlastní restauraci v Kjótu. V přepočtu mu ročně posílala něco přes 10 tisíc korun. V Japonsku je ale nelegální přijímat příspěvky na politickou činnost od cizinců, aby se předešlo ovlivňování zákonů ve prospěch zahraničních subjektů. „Omlouvám se japonskému lidu,“ konstatoval Maehara a po pouhých šesti měsících se poroučel z úřadu.
1. března 2011
Německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg rezignoval, když 16. února vyšlo najevo, že opsal velkou část své dizertace. 18. února přestal používat titul doktora práv a 21. února požádal univerzitu, aby mu doktorát odebrala, což učinila 23. února. Souběžně s rezignací požádal, aby proti němu bylo vedeno vyšetřování pro porušení autorských práv. O dva dny později se vzdal svého mandátu v německém parlamentu. „Činím tento krok nejen kvůli diskusi o své disertační práci, ale i kvůli otázce, jestli ještě mohu dostát nárokům, které sám na sebe kladu,“ prohlásil Guttenberg.
25. listopadu 2010
Jihokorejský ministr obrany rezignoval poté, co se na něj snesla tvrdá kritika za neschopnost adekvátně zareagovat na severokorejský útok z 23. listopadu.
7. července 2010
Švédský ministr práce Sven Otto Littorin rezignoval z „osobních důvodů“, které vyšly najevo tři dny poté na titulní straně bulvárního deníku Aftonbladet. Littorin měl údajně v roce 2006 sex s prostitutkou. Placení za sex je ve Švédsku trestné, ale v době vydání článku už byl čin promlčený. Jako důkaz předložila prostitutka bulvárnímu deníku výpis ze svého účtu. Littorin jí totiž platil bezhotovostně...
16. června 2010
Předseda petičního výboru skotského parlamentu Frank McAveety složil funkci za nevhodné komentáře o přestávce jednání výboru. McAveety si nevypnul mikrofon, takže televizní záznam zachytil jeho poznámku na adresu dívky v publiku: „Ta dívka ve druhé řadě je moc hezká, taková tmavá, snědá. Možná bychom s ní mohli prohodit pár slov. Rozpaluje mě. Vypadá tak trochu jako ty Filipínky na Gauguinových obrazech.“ Noviny dodatečně upozornily, že dívce, která se ženatému politikovi tak zalíbila, je teprve patnáct let.
2. června 2010
Se slzami v očích rezignoval japonský premiér Jukio Hatojama, protože nedokázal splnit volební slib, že přestěhuje americkou vojenskou základnu mimo Okinawu. „Vláda nerespektovala přání veřejnosti. (...) Rozhodl jsem se tedy, že moje rezignace poslouží zájmům této země,“ pronesl před kamerami státní televize NHK.
31. května 2010
Německý prezident Horst Köhler rezignoval několik dnů po rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Deutschlandradio, v němž řekl, že vojenský zásah v zahraničí může sloužit k ochraně obchodních zájmů. Ačkoliv to bylo vykládáno jako komentář k nasazení německých vojáků v Afghánistánu, sám Köhler konstatoval, že měl na mysli třeba zákrok proti somálským pirátům. „Lituji svých poznámek, které mohly vést k nedorozumění v důležitých a obtížných otázkách pro náš národ,“ nechal se slyšet Köhler.
29. května 2010
Britský námestek ministra financí David Laws rezignoval den poté, co list Daily Telegraph zjistil, že si nechával ze státních peněz proplácet nájemné ve dvou domech svého životního partnera. Laws se omluvil a částku vrátil. „Nedokážu si představit, jak bych mohl v takové situaci pokračovat v důležité práci na sestavování státního rozpočtu,“ uvedl v rezignačním projevu.
17. května 2010
Řecká ministryně cestovního ruchu Angela Gerekou okamžitě rezignovala kvůli zjištěním místního deníku. Sama se nedopustila ničeho, ale její manžel, mimořádně populární herec a zpěvák Tolis Voskopoulos, od roku 1993 neplatil daně, čímž stát připravil o 5,5 milionu euro.
18. února 2010
Irský ministr obrany Willie O'Dea podal demisi, protože rok předtím nepravdivě tvrdil o příbuzném jednoho kandidáta v komunálních volbách, že je v jeho domě provozován nevěstinec. Politikovi se omluvil a vyplatil mu odškodnění.