Čtyři úkoly pro Radu České televize
Sněmovna doplnila Radu České televize o pět nových členů, takže tento kontrolní orgán bude po více než roce znovu kompletní.
Čerství radní se poprvé zúčastní veřejného zasedání ve středu 22. června. Své funkce získali v době, kdy Česká televize musí řešit vážné dopady ekonomické situace ve státě na své fungování. Znamená to, že před nimi stojí hned několik velkých úkolů. A na jejich rozhodnutí bude záležet, jestli televize projde složitou dobou se ctí.
Prvním významným úkolem bude schválení téměř miliardových škrtů ve výrobě, provozu, technice a investicích. Management Petra Dvořáka plánuje zrušit, zastavit anebo omezit projekty v hodnotě 910 milionů korun. Navíc se chystá propustit až 250 lidí. Rada se k podobným úsporám vyjadřuje při schvalování dlouhodobého výhledu. Ten načrtává technologický, personální, programový a ekonomický rozvoj do roku 2026. To znamená za horizont funkčního období současného generálního ředitele. Radní se tedy nemohou řídit sympatiemi nebo antipatiemi vůči Petru Dvořákovi. Do schválených mantinelů se bude muset vejít jakýkoliv nejvyšší manažer, který bude Kavčí hory řídit.
Strategické uvažování nad skutečně závažnými otázkami nebylo na zasedáních televizní rady v poslední době moc k vidění. To se spíš řešilo, jestli je ve vysílání dostatek Tomia Okamury a kdo všechno by mohl pro radní dělat externí právní posudky. Na podzim ale radní dostanou na stůl aktualizovaný dlouhodobý plán a při jeho schvalování se ukáže, co považují členové rady za prioritní úkoly veřejné služby. A zda si se vší vážností uvědomují, o čem jednají a jaké důsledky to může mít.
Druhý klíčový úkol je schválení rozpočtu na příští rok. Ten částečně souvisí se zmíněnými dlouhodobými plány. Televize nemůže počítat s tím, že by se zvýšily koncesionářské poplatky, redukování výdajů je proto nezbytně nutné. Rok 2023 bude také závěrečným rokem druhého funkčního období generálního ředitele Petra Dvořáka. V září má být na účtech České televize rezerva ve výši 700 milionů korun. Pokud budou radní trvat na tom, aby ji dodržel, tak bude rozpočet zřejmě hodně osekaný.
Třetí věc se opět týká hospodaření. Když do Rady České televize předloni nastoupili radní s ekonomickým vzděláním, prosadili veřejnou zakázku na hloubkový audit nákladů. Zadání auditu se odehrávalo v atmosféře, kdy tehdejší poslanci ANO nebo KSČM ostřelovali Kavčí hory kvůli údajné neefektivitě. Vypadalo to tedy, že hloubkový audit ukáže, kde televize plýtvá a najdou se peníze, které může použít pro svou činnost. Audit je po několika měsících hotový a podle vedení televize nic zásadního neodhalil. Radní by nyní měli seznámit veřejnost s výsledky zakázky a přijmout nějaký postoj, co by měla televize dělat dál.
Poslední úkol bude mediálně a politicky nejsledovanější. Příští rok musí Rada České televize vyhlásit výběrové řízení na generálního ředitele. To bude ta lehčí část. Ta složitější bude, že se nejméně deset lidí z patnácti bude muset shodnout na tom, kdo to má být. Určitě se přihlásí několik ambiciózních zájemců. Otázka je, jak se budou tvářit na to, že Česká televize nebude v následujících letech bohatá nevěsta, ale spíš samoživitelka, která čeká na alimenty. Lidé, kteří nikdy v životě v televizi nepracovali anebo znají Kavčí hory jenom zvenčí, bývají překvapení, když zjistí, jak rozsáhlý je nejenom areál, ale také seznam povinností.
Pankrácké budovy televize působí jako naleštěné mediální centrum. Ale na druhý pohled si Kavčí hory nesou zátěž podinvestovaných starých domů, ve kterých nevíte, co opravovat dřív. Někde by potřebovala spravit vzduchotechnika, jinde sanitární vybavení a potrubí, občas se někde něco drolí nebo upadne. Zastaralé zázemí se potom logicky promítá do dalších nákladů a činností. Když je studio ze 70. let a od té doby se nesáhlo na rozvody elektřiny, musíte držet v pohotovosti elektrikáře. Těžko byste volali někoho z druhého konce Prahy, kdo bude mít zrovna volno, jestli by se na to nepodíval, aby se dalo vysílat.
Ano, na první pohled může televize připomínat magický svět, ve kterém je pohodlný život. Odpovědností politiků i radních však je nahlížet za kulisy. A když tam nahlédnou, tak pochopit, co se děje, proč se to děje a kam to směřuje.
Vyšlo jako komentář v Hospodářských novinách, 20. 6. 2022