Učebnice mediálního newspeaku: porážka Turků na Nově
Televize Nova ohlásila změny v programu. Turecký seriál Tisíc...
Televize Nova ohlásila změny v programu. Turecký seriál Tisíc...
Administrátoři stránek na Facebooku se konečně oficiálně dočkají dlouho chybějících možností.
Čas od času potřebujete názorně srovnat nějaká data. Firemní zaměstnanci v takových chvílích startují Excel 2003 (horší případ), případně Excel 2007 (lepší varianta) a začínají tvořit grafy.
Jde to, ale museli s tím přijít Norové, samotný Facebook žádné řešení nenabízí. Podstatné je, že norský nápad vás nebude stát ani korunu. A vlastně ani nemusíte být na Facebooku, když na to přijde.
Český rozhlas patří mezi rádia, která naladíte i v mobilu. Kde se rozhlasové aplikace pro chytré mobily vzaly a jaký je o ně zájem?
V televizních kriminálních seriálech se umírá jako na běžícím pásu, zejména v Midsomeru.
Nadávání na média je oblíbené tuzemské hobby. Mediální výchova je ovšem v plenkách, takže jde zpravidla o hospodské tlachy a dojmologii.
V posledních týdnech jsem četl několik příspěvků na téma čtenářských diskusí. Kolem téhle problematiky bylo (a stále je) živo, protože se několik zavedených serverů rozhodlo stanovit nová pravidla pro čtenářské komentáře. Pozice příznivců i odpůrců takového kroku jsou dlouhodobě stejné. Jedni volají, že takovou žumpu už na svých stránkách mít nechtějí, druzí se ohánějí výroky o cenzuře. Pravdu mají ti první.
Byl to rok plný Naděje – nejdřív ve smyslu “Mám naději!”, a pak ve smyslu “Mám naději, že tenhle rok brzo skončí!”
Byl to také rok Změny, zejména ve Washingtonu, kde unavení a staří tahouni z dávných dob konečně předali otěže moci skupině čerstvých, mladých, idealistických břídilů s novými nápady, třeba předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, která tam sedí od roku 2007. Konečně se Washington přestal chovat podle pravidla “pokračujeme, jak jsme zvyklí”, konečně skončil s pokusy vyřešit každý problém vyhozením miliard dolarů z kapes daňových poplatníků, a místo toho začal s pokusy vyřešit každý problém vyhozením bilionů dolarů z kapes daňových poplatníků.
Začátkem prosince 2009 uspořádala americká Federální obchodní komise seminář, jehož hlavním tématem bylo, zda a jak žurnalistika přežije v digitální době. Na dvoudenní akci ve Washingtonu se potkali zástupci „starých“ médií, zejména vydavatelé novin, se zástupci internetových serverů.
Organizátoři pozvali také mediálního magnáta Ruperta Murdocha, který prostřednictvím společnosti News Corp. ovládá řadu televizních stanic a dalších sdělovacích prostředků po celém světě (namátkou stanici Sky a bulvární deník The Sun, ale také server MySpace).
Murdoch v srpnu rozvířil debatu o zpoplatnění obsahu internetových serverů, když oznámil, že jeho impérium v krátké době začne s vybíráním peněz od svých čtenářů.
Takové téma nemohlo při semináři Federální obchodní komise zůstat stranou. Murdoch část svého vystoupení využil také pro představení širších názorů na budoucnost žurnalistiky. Český překlad jeho příspěvku si můžete přečíst i vy, na stránkách FTC je také videozáznam celého semináře včetně prezentací.
Začali jsme se bát - my všichni v novinovém...
Rád si o sobě myslím, že jsem skromný. (Taky si o sobě myslím, že nahý jsem k nerozeznání od Brada Pitta, ale to sem teď nepatří.)