Americká vláda: Ve střední Evropě musíme být vidět víc než Putin
Americká diplomacie zveřejnila přepis telekonference, kterou uspořádala kvůli aktuální návštěvě ministra zahraničí Mikea Pompea ve střední Evropě. Vyplynulo z ní, že Spojené státy chtějí být v regionu vidět mnohem víc než dosud, aby narušily čínský a ruský vliv. Američané se obávají, že Rusové a Číňané mohou korumpovat menší členské státy Evropské unie a získat tak základnu pro širší operace.
Na otázky novinářů odpovídali dva vysocí představitelé ministerstva. Podle pravidel těchto tradičních telekonferencí nejsou citováni na jméno, ale poskytují kontext k zahraničním cestám.
Za éry prezidenta Baracka Obamy měly středoevropské státy pro zahraniční politiku Spojených států nižší prioritu. „Vedlo to k tomu, že Čína přišla s iniciativou 16+1 a v regionu se začal o dost agresivněji prosazovat Vladimir Putin,“ řekli novinářům zástupci ministerstva. „A teď tam máme obavy ohledně respektování zákonů, míry korupce nebo energetické bezpečnosti,“ shrnuli své výhrady ke střední Evropě.
Co s tím chtějí USA udělat? Chtějí mít „pozitivní vliv“. „Snažíme se ve střední Evropě zlepšovat svou diplomatickou, obchodní, vojenskou i kulturní angažovanost. V posledních asi deseti letech jsme ji zanedbávali, a tento prázdný prostor pak snadno zaplnily Rusko a Čína. Příkladem je Huawei, který – pokud se nepletu – je největší telekomunikační aktivitou mimo čínské území,“ vysvětlil zástupce americké diplomacie.
„Vliv Huawei ve střední a východní Evropě nás znepokojuje víc než jeho přítomnost v západní Evropě. Řeč je o řadě převážně menších nebo středně velkých států, které jsou náchylnější ke korupci. Třeba zmíněná iniciativa 16+1 ukazuje, že je tento region pro Čínu v jejích globálních strategických plánech důležitý. Založili ji rok před projektem nové Hedvábné stezky. A z jejich pohledu jde o relativně malé postkomunistické státy, kde pomocí korupce mohou proniknout do klíčových sektorů a mít tak odrazový můstek pro operace v Evropské unii,“ pokračovali funkcionáři americké diplomacie.
„Korupce otevírá cestu ruskému a čínskému vlivu, tyto dvě věci nemůžete oddělovat,“ řekli představitelé ministerstva novinářům.
Američané ovšem vidí chybu i na své straně, protože státy střední Evropy opomíjeli. „V Bratislavě byl americký ministr zahraničí naposledy před 20 lety. Podívejte se pro srovnání třeba na Francii, kde byli naši ministři za stejnou dobu pětašedesátkrát. Nebo Maďarsko, tam se Vladimír Putin jen loni ukázal dvakrát, zatímco americký prezident tam byl naposledy v roce 2006. Máme za to, že buď budeme vidět, nebo prohrajeme,“ míní americké ministerstvo.
V posledním roce se Američané začali více snažit. Současný ministr Mike Pompeo je v úřadu od dubna 2018. „Víme, jaké důsledky má nedostatečná americká aktivita v regionu střední Evropy, a proto chceme diplomatické úsilí zesílit. Ministrova návštěva je 14. cesta vysoce postaveného představitele do střední Evropy v uplynulých dvanácti měsících. Snažíme se tím vyslat zprávu spojencům i protivníkům, že sice nesouhlasíme se vším, co se ve střední Evropě nebo konkrétně v Maďarsku děje, ale zároveň věříme, že se spojenci se má zacházet jako se spojenci, a tomu by pak měl odpovídat i jejich přístup.“
Maďarský premiér Viktor Orbán se prý od šéfa americké diplomacie dozví, že pro USA představují jeho kontakty s Vladimirem Putinem problém.
„Očekáváme, že ministr probere také ruský zájem o energetický sektor ve střední Evropě. Zejména jde o jadernou elektrárnu Paks (Rosatom má dostavět její další dva bloky, pozn. autora), ale také o maďarskou podporu plynovodu TurkStream (vede z Ruska do Turecka, pozn. autora), zatímco my se snažíme podpořit jeho alternativy jako je plynový terminál na ostrově Krk. Uspěje ale jen tehdy, když Maďaři vyjádří projektu větší podporu, než jakou ukázali dosud,“ uvedli funkcionáři ministerstva konkrétní příklady.