Zažalujte ty parchanty

Američan Christopher Grotke jednoho listopadového večera otevřel dveře šerifovi a nestačil se divit. Rameno zákona mu přišlo oznámit, že má na krku žalobu za nactiutrhání. Bývalý ředitel místní záchranné služby totiž na blog se zprávami z Brattleboro ve Vermontu vložil komentář o jedné ze zdravotnic, z něhož plynulo, že dotyčná podvádí svého manžela. O případu informovala televize ABC.

Mohl to být jenom jeden z mnoha pavlačových drbů, kterých jsou diskusní fóra plná. Ale z tohoto se stal Případ. Bývalý ředitel záchranné služby musel svou funkci opustit poté, co proti němu několik zaměstnanců sepsalo petici. O spor se zajímala místní média a koncem září exředitel napsal na Grotkeho server, že zdravotnice podepsaná pod peticí v pracovní době souloží se ženatým kolegou ze záchranky. Podobně se prý chovají i další signatáři.

Zdravotnici Effie Mayhewovou urazil nejenom obsah tehdy dva měsíce starého komentáře, ale především to, že ho Grotke nesmazal. Kromě svého bývalého šéfa tedy zažalovala i majitele blogu a jeho spolupracovnici. „Nejenom, že takové konstatování nesouvisí s původní záležitostí, ale navíc je jednoznačně nepravdivé,“ stojí v žalobě.

Mayhewová dále soudu sdělila, že po zveřejnění komentáře jí začali volat anonymové, kteří „používali ty nejšpinavější a nejvulgárnější výrazy, jaké jsou jenom možné“. Podle žaloby utrpěla psychickou újmu poté, co si o sobě vyslechla, že je „kurva”, „děvka” a „rozvrací rodinu”. „Jako by to snad nebylo málo, poškozená i její rodina navíc slyšeli obyvatele města, jak se baví o tom, co si přečetli na webu, a to naprosto negativně a nepřátelsky,“ pokračuje text právničky, která práva své klientky hájí tak zapáleně, až je to místy nechtěně vtipné.

Grotke a jeho kolegyně v odpovědi na žalobu konstatovali, že za obsah komentářů ručit nemohou, neboť nemohou ověřovat jejich případnou pravdivost či nepravdivost. Na velkou část bodů žaloby dále odpověděli, že nemohou posoudit, zda jsou tvrzení žalující zdravotnice pravdivá, a je tudíž na ní, aby jejich pravdivost prokázala. K odpovědi přidali čtrnáctistránkovou obhajobu s citacemi ze zákonů a z precedentních rozhodnutí jiných soudů.

Také bývalý ředitel samozřejmě sepsal svou odpověď. Při jejím čtení to vypadá, že Mayhewová měla raději nad celou věcí mávnout rukou, než aby ji tahala před soud. Její někdejší nadřízený totiž vypočítává několik jejích milenců a situací, z nichž usoudil, že je nevěrná. Navíc se podělil o zážitek z večírku, kde se zdravotnice svlékla a „opilá pobíhala po domě před několika dětmi, včetně svých vlastních nezletilých potomků”.

A jak celý tento případ dopadl? Soudce v březnu žalobu na provozovatele serveru zamítnul a v rozsudku konstatoval, že server, na kterém se komentář objevil, spadá pod ochranu podle zákona o mravné komunikaci a není povinen odstraňovat uživateli vložený obsah, i když je upozorněn, že jde o pomluvu. „Soud shledal, že interaktivní počítačové služby jsou vyňaty ze sporů na ochranu cti, jelikož svou povahou slouží ke zprostředkování obsahu od třetích stran,” stojí v rozsudku.  Soudce připomněl, že podle dvanáct let starého zákona není možné webové stránky posuzovat stejně jako noviny, časopisy, televize nebo rádia.

Stále však pokračuje souběžný spor mezi zdravotnicí a exředitelem záchranky. Ten se navíc rozhodl do oblíbené hry „Všichni žalují všechny“ zapojit také - a zažaloval Mayhewovou.

Od roku 2004 řešily soudy ve Spojených státech 159 případů, v nichž figurovali bloggeři. Celková výše uložených sankcí dosáhla 18,5 milionu dolarů. Na závěr dodejme, že město Brattleboro má něco málo přes dvanáct tisíc obyvatel. Jeho slogan zní „Tady se může stát všechno“.