Vzpomínky na hry pro MS-DOS. Co jste hráli vy?

Mohlo by se vám líbit...

komentářů 10

 1. Scalex napsal:

  Tak já v tom MS-DOSovém období jel primárně na Amize, takže většinu těch her jsem taky hrál, ale na ní. Přidal bych ještě Dunu, tu první, kde musel Paul chodit po Arrakis a ukecávat Fremeny, aby pro něj těžili/bojovali… a samozřejmě i Dunu 2, asi první hru toho typu „postav fabriku, vyrob jednotku, klikni na jednotku, upgraduj ji a pošli ji někam něco udělat“.

  U Agenta Mlíčňáka velmi doporučuju zahrát si polský originál. Český překlad prý vznikl tím, že někdo přeložil anglickou verzi, tj. překlad překladu a ztratila se spousta vtipů. Polštině je v té hře dobře rozumět a je to fakt pecka.

 2. NoxArt napsal:

  X-COM! To je hra, ke které jsem se i v dobách Win7 několikrát vrátil. Vynikající atmosféra a vizuál, napětí odkud zas vyjde střela. Ufouni měli něco do sebe, byl tam pocit něčeho cizáckého, nepochopitelného. Kupodivu jsem víc hrával 2. díl (pod vodou), přišel mi ještě atmosféričtější a zajímavější. Přece jen podvodních her moc není (další třeba Submarine Titas, neDOS) a tohle bylo zpracováno dobře.

  Z dalších Prince2, Prehistorik2, WarCraft, Lost Vikings, Syndicate

 3. vitsoft napsal:

  Na Invexu v roce 1991 na jednom z vystavovaných počítačů byla vidět svislá šachta, do níž padaly různé drátěné krychle a hranoly, kterými se během pádu dalo otáčet. To mě zaujalo, zejména proto, že tento polský 3D klon Tetrisu mi pak fungoval i doma na PC-XT s grafikou Hercules.
  Později přišly sofistikovanější hry s hezčí grafikou, ale ten wow efekt už se nikdy neopakoval.

 4. Starej Mraf napsal:

  Golden Axe, Lemmings, Xenon II, Operation Wolf, Railroad Tycoon, Dune 2, Civilization, Master of Orion, Lemmings, Stunts, Cycles, F1, Test drive, a mraky dalších…

 5. Jo, jo… Máme celkem podobný vkus… U mě u 8-bitů jednoznačně vede Kennedy Approach, to hraju dodnes. Pak taky Gremlins, ROBO II atd… V dobách 386tek to byla samozřejmě Civ 1, Prince of Persia, atd… stejně jako u vás. No a Transport Tycoon, to byla klasika. Zvlášť, když jsem omylem přišel na cheat na nekonečně peněz (postavit železniční tunel z jednoho konce mapy na druhý nestrhávalo peníze, ale naopak přidávalo – byly to snad miliardy…).

  Lost Viking jsem taky oprášil asi před půl rokem, stejně jako Formula 1 (jedna z milionu). No a samozřejmě nelze zapomenout na legendární LHX a později Commanche Overkill.

 6. MAge napsal:

  Moje první hra na PC DOS byl Pushover a pak Prince of Persia 1. A pak všechny hry co jste tu psali =D S bratrem jsme proti sobě ještě hodně pařili Budokan. Ale nejvíce atmosferická hra pro mě byl Another World. Z konce jak společně odlítají pryč a té hudby se mi tenkrát ježily chlupy a měl jsem na krajíčku.

 7. Pavel napsal:

  Jeste nelze nevzpomenout na zanr D&D: legendarni Dungeon Master, trilogie Eye of Beholder, Lands of Lore a nezapomenutelna Wizardry VII. Ze sportovnich jeste treba zimni a letni olympiada (na ktere nejeden paran vymlatil klavesu Enter :) a zavodni simulator Stunts (kde se daly stavet vlastni trate). Z adventure games zive vzpomina na Leisure Suit Larry, Monkey Island a Simon the Sorcerer, z novejsich treba Goblins 3.

  Zamackavam slzu …

 8. Michal Dvorak napsal:

  Jó, vzpomínky! Dopředu se omlouvám, že se určitě rozkecám. Já začínal u DOSu 3.3 a 5,25“ disketové mechaniky a jako první hru jsem měl jakéhosi akčního Indiana Jonese, ve kterém jsem se nedostal ani z prvního levelu, nicméně si ho pamatuju :-)
  Pak přišli Prince of Persia (btw Sands of Time je až nová inkarnace, původní hra byla bez podtitulu), Duke Nukem (2D), simulátor formulí Grand Prix Circuit, Test Drive, a ponorkový simulátor Gato, který byl zajímavý tím, že vyhrát boj proti hladinovým plavidlům bylo mnohem snazší na hladině, než pod ní :-)
  Dál na mě velký dojem udělal Moonstone: A Hard Day’s Knight, hra s rytíři a monstry, která byla neuvěřitelně krvavá. Ze stejného důvodu si dodnes pamatuji Battle Chess, i když jsem jinak na šachy nikdy moc nebyl.
  Hodně času jsem strávil s Elite II: Frontier. Život vesmírného obchodníka a příležitostného lovce pirátů byl úžasně návykový. Asi nejvíc jsem si ale nakonec oblíbil klasické adventury. Věci jako Indiana Jones and the Fate of Atlantis nebo Gabriel Knight: Sins of the Fathers mě svým příběhem naprosto pohltily (a to i když byla jedna v angličtině a druhá v němčině, takže jsem většinu hrací doby trávil se slovníkem v ruce a i tak mi nejspíš dost věcí uniklo :-).
  Sim- věci a Tycoony mě nikdy moc nechytly – vyžadovaly příliš mnoho organizace a plánování, což mi bylo, jakožto bytostnému chaotikovi, proti srsti. Lemmings mě chvíli bavili, ale pak mi to začalo připadat pořád stejné. Wolfenstein 3D a později Doom byly úžasné z technického hlediska, ale spíš jsem se na ně rád díval, než že bych je hrál. Na akční hry jsem vůbec moc nebyl. Jedna z mála výjimek, kterou jsem dohrál až do konce, byl Crusader: No Remorse, který měl kromě slušné hratelnosti a grafiky hlavně – skvělý příběh.
  No, a při hledání dalších příběhově založených her jsem nakonec dokonvergoval k RPGčkům: Fallout, Baldur’s Gate, Planescape: Torment atd., ale to už začala doba Windows.

 9. To já jsem drhnul hlavně:
  Prehistoriky 1&2,
  Dangerous Dave in the Haunted Mansion
  Battle of Britain
  In Search of Dr. Riptide (ta byla super)
  Supaplex,
  PacMan,
  Formule a Motorky od Accolade
  a různé další
  jo a Baltíka :-)

  Zkoušel jsem rozjet i D&D, Barbarian, Hexen, GoldenAxe a plno dalšch, ale nepodařilo se mi to.

 10. Wojtee napsal:

  Absolutní prazážitky?
  Kromě Goril, co tu ještě nepadlo:
  Alley Cat (čtyřbarevná EGA hopsačka), Red Baron (asi první lítání, pak jich ještě bylo…), Carrier Command (geniální věc), Crazy Cars (3, tuším), z her na bohy Powermonger a Populous
  z toho, co padlo:
  Another World, Golden Axe, první Prince, OpWolf, první Leisure Suit Larry.