Tohle jen tak někdo neumí

Jednou přijde den, kdy se tiskové zprávy dostanou do čítanek jako specifická literární díla vytříbeného obsahu i formy. Důstojným zástupcem České republiky by mohl být mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben, který do komunikace s novináři vnesl verše i zásadní témata zvířecího života.

„Nedrbe si po návratu z prázdnin pejsek nebo kočka úporně ouška? Pakliže ano, je to signál k pohledu dovnitř boltce,“ začíná třeba jedna z jeho posledních zpráv. Nutno dodat, že Duben má talent podat přístupnou formou jinak dost specifická veterinární témata, a to neumí jen tak někdo.

Ale nekončí to jenom u domácích mazlíčků. Kupříkladu 8. srpna rozeslala Státní veterinární správa návod „Jak vyšetřovat jeleny, zda nechřadnou“. „O chronickém chřadnutí jelenovitých není mnoho známo, mohou onemocnět zvířata již kolem jednoho roku, ale i starší než 13 let, přičemž nejčastěji mezi 3 až 4 roky,“ upozorňují veterináři na možné úskalí našich lesů.

À propos jeleni. Dnes dorazila do mailboxů českých médií zásadní informace od Českomoravské myslivecké jednoty:

Mistrem Evropy ve vábení jelenů je Slovák Robert Štancel

Ve Svatém Antonu nedaleko Banské Štiavnice na Slovensku proběhl v sobotu 1. září již 9. ročník Mistrovství Evropy ve vábení jelenů za rekordní účasti 23 vábičů z 9 zemí.

Mistrem Evropy se stal slovenský reprezentant Robert Štancel (94 bodů), na druhém místě se umístil Tamás Erdelyi z Maďarska (93 bodů) a na třetím místě Andrezej Misiak z Polska (91 bodů). Neztratili se ani čeští reprezentanti Josef Kapras (4. místo – 88 bodů), Lubomír Doležal (8. místo – 85 bodů) a Jiří Frič (11. místo – 78 bodů).

Českou republiku reprezentoval také zástupce v porotě – Ing. Jan Kupka, jediný rozhodčí, který rozhoduje v porotách od začátku evropských mistrovství.

Na závěrečné recepci pak Českomoravská myslivecká jednota v zastoupení jednatele Ing. Jaroslava Kostečky, Ph.D. převzala štafetu v pořádání evropských mistrovství – příští jubilejní 10. Mistrovství Evropy ve vábení jelenů se uskuteční dne 28. června 2008 na zámku Ohrada v rámci Národních mysliveckých slavností.

Mistroství Evropy ve vábení jelenů

Vítěz je na fotografii uprostřed. To by mě zajímalo, podle čeho se to vábení boduje…

Odebírejte

Filip Rožánek

Novinář, analytik, lektor nových médií a digitálního marketingu. V současné době editor Digizone.cz, předtím šéfredaktor Marketing & Media, redaktor Hospodářských novin, analytik a vedoucí webeditorů v Českém rozhlase. Externě spolupracuji i s dalšími médii.
Filip Rožánek
Odebírejte