Školní četba v MP3: Český rozhlas redesignoval Čtenářský deník

Český rozhlas nasadil novou grafiku na webu Čtenářský deník, který spustil v září 2008 jako pomocnou ruku žákům a studentům. Nabízí v něm díla předních českých i světových spisovatelů a básníků tak, jak je načetli (nebo recitovali) přední čeští herci. To všechno zdarma k volnému stažení ve formátu MP3, bez DRM či jiné ochrany.

Čtenářský deník v podobě od září 2011

Za projektem stojí literárně-dramatická redakce Českého rozhlasu 3 - Vltava, která vybírá obsah, zatímco ČRo Internet obstaral technické a grafické řešení plus redakční úpravy.

Záběr projektu sahá od antických myslitelů přes prokleté básníky až po současné autory (např. Josef Škvorecký nebo Jaroslav Rudiš). V archivu Českého rozhlasu je sice spousta nahrávek, ale s jejich vypuštěním na web to tak snadné není. Protože nahrávky ve Čtenářském deníku nabízíme k neomezenému volnému stažení, je nutné k nim vypořádat všechna související práva - spisovatele, případného překladatele, interpreta, atd. Proto je nabídka na webu trochu nevyvážená. I přes veškerou snahu jsme u několika málo děl museli stažení zablokovat a soubory se dají jenom přehrát na webu.

Původně byl Čtenářský deník v zásadě jen databáze názvů se zvukovými soubory ke stažení. Teď se z něj dozvíte mnohem víc. Dohodli jsme se s odborníky z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky, kteří píšou medailonky jednotlivých autorů a představují také konkrétní díla. Chceme nabídnout fundované texty odlišné od internetové záplavy referátů různorodé kvality, ale zároveň se snažíme o srozumitelné podání. Protože jsem část medailonků také napsal, vím, jak složitá práce to je.

Čtenářský deník představuje spisovatele a básníky především jako lidi, kteří měli - nezřídka kontroverzní - osobní život. Neměly by to být jen zaprášené figury z učebnic, o nichž se suše sdělují bezpohlavní informace. Marná sláva, prokletí básníci nebyli prokletí pro nic za nic... A když autor tvoří pod vlivem opiátů nebo amfetaminového koktejlu, není divu, že pak mají (nejen) středoškolští studenti potíže s interpretací jeho díla. :)

U autorů najdete jejich fotku nebo portrét a zpravidla nechybí ukázka z knihy, kterou posloucháte. U části literárních děl, kde už vypršela autorská práva, pak odkazujeme na stránky Městské knihovny v Praze. My díla poskytujeme ve formátu MP3, knihovna je nabízí v textové podobě (od HTML přes PDF po formáty elektronických čteček).

Na web postupně přidáváme další tituly, nejnověji jsou to francouzští básníci v překladu Karla Čapka. Protože máme na paměti technický vývoj, chystáme také mobilní verzi a na spadnutí je smlouva o spolupráci s výrobcem tabletů a elektronických čteček Prestigio. Čtenářský deník má samozřejmě RSS a podcastový kanál.

Čtenářský deník ve faktech a číslech:

Počet titulů:66
Počet zařazených autorů:30
Nejrozsáhlejší dílo:Josef Škvorecký - Zbabělci (17 částí)
Nejstahovanější dílo:Jan Neruda - Malostranské povídky, povídka Večerní šplechty (staženo 11 545×)
Nejstarší nahrávka:Karel Jaromír Erben - Tři zlaté vlasy děda Vševěda (natočeno 1952)
Spuštěno:září 2008, redesign září 2011

Kompletní obsah Čtenářského deníku: Aféra s křečkemAnglické listy,  Antická knihovnaApokryfyBabičkaBalady a romanceCafé CantonaCikániČerný PetříčekČert a KáčaDeštivý denDivá BáraDivoké včelyDobré příslovíDobročinnostF. L. VěkFilosofská historieGazdina robaHodina pravopisuChytrá horákyněJan Maria PlojharKonec nylonového věkuKrál LávraKronika českáKrysařKyticeListy dvou Janů I - Mistr Jan HusListy dvou Janů II - Jan Žižka z TrocnovaMá drahá přítelkyně JulčaMájModrá chryzantémaNa Parnas!O dvanácti měsíčkáchOhlas písní českýchOhlas písní ruskýchOsudy dobrého vojáka Švejka za světové válkyPád rodu VotickýchPohádka pošťáckáPovídky malostranskéPravý výlet pana Broučka do MěsícePředmluva k prvnímu vydání Domácí kuchařkyPříklad ze životaPřípad s dítětemPsychiatrická záhadaRadosti životaReelní podnikSlovaStaré pověsti českéSvatý XaveriusŠtědrý večer v sirotčinciŠtikaTajemství písmaTasemnice paní kněžnyTelegramTři zlaté vlasy děda VševědaTyrolské elegieUkradený spis 139/VII. odd. CV hodině náboženstvíVlastní životopisVražedný útokVztahy/CorrespondancesZ veršů Rudolfa TěsnohlídkaZbabělciZbožný TomášZlatá jablka a devět pávicZlatovláska

Autoři: Jakub ArbesCharles BaudelaireKarel ČapekSvatopluk ČechFrantišek Ladislav ČelakovskýViktor DykKarel Jaromír ErbenFrantišek GellnerJaroslav HašekKarel Havlíček Borovský, Hippokratés, Jan HusAlois JirásekKarel KlostermannKosmasEliška KrásnohorskáKarel Hynek MáchaBožena NěmcováJan NerudaGabriela PreissováMagdalena Dobromila RettigováJaroslav RudišJean-Paul Sartre, Seneca, Karolina SvětláJosef ŠkvoreckýRudolf TěsnohlídekJosef Kajetán TylJulius ZeyerJan Žižka

Neváhejte a... vezměte Boženu do metra, jak z ní jeden ze sloganů projektu.