Prokletá loď Achille Lauro

Sedmého října 1985 obletěla svět zpráva o dalším útoku palestinských teroristů. Čtyři ozbrojenci z Palestinské osvobozenecké fronty, vedení Abú Abbásem, unesli u egyptského pobřeží italskou výletní loď Achille Lauro a vzali si jako rukojmí přibližně 400 pasažérů. Výměnou za propuštění turistů několika národností žádali, aby Izrael dal svobodu padesáti vězněným Palestincům. V případě, že by jejich požadavky nebyly splněny, hrozili postupným zabíjením všech Židů, Američanů a Britů na palubě. Pokud by se někdo pokusil zmocnit lodi násilím nebo z ní zachránit cestující, odpálili by ozbrojenci bomby rozmístěné na několika místech výletního kolosu.

Jednání se protahovala. Abbás výslovně uvedl, že z izraelského vězení má vyjít i libanonský terorista Samir Kuntar. Ten byl odsouzen na čtyřnásobné doživotí za útok z roku 1979, při němž na Abbásův pokyn přepadl s komandem izraelské pobřežní město Naharija. Při útoku osobně zastřelil čtyřletou dívku a další dvouletou ubil pažbou. Izrael Kuntarovo propuštění odmítl a vzkázal, že s teroristy v žádném případně nebude vyjednávat.

Teroristé na lodi udržovali všechny cestující v napětí tím, že občas prostříleli zeď nebo demonstrativně odjišťovali granáty. Loď plula podél severoafrického pobřeží a snažila se najít přístav, v němž by mohla zakotvit. Původně mířila do Sýrie k přístavu Tartus, ale tam byla odmítnuta. Po vyjednávání s Itálií a Egyptem nakonec Achille Lauro doplula k půlmilionovému městu Port Saíd v Suezském průplavu. Egyptský prezident Husní Mubarak s teroristy uzavřel dohodu, že pokud propustí všechny rukojmí, budou moci volně odcestovat ze země. Abbás si jako cílovou zemi vybral Tunisko, protože v něm působila Arafatova Organizace pro osvobození Palestiny.

Abbás a jeho lidé v Egyptě skutečně rukojmí propustili a nastoupili do letadla. Mezitím však jeden z propuštěných cestujících sdělil italské tiskové agentuře ANSA, že únosci zavraždili jednoho z Američanů. Devětašedesátiletého invalidu židovského původu Leona Klinghoffera střelil Abbás do čela v době, kdy loď plula kolem syrského Tartusu. Podle vzpomínek ostatních pasažérů přikázali ozbrojenci všem Američanům, aby si lehli na palubu. Klinghoffer to odmítl udělat, protože byl upoután na invalidní vozík. Abbáse to rozzuřilo, cestujícího zabil a jeho tělo i vozík hodil přes palubu.

Po zveřejnění této informace přikázal Ronald Reagan, aby zasáhly americké stíhačky z letadlové lodě nedaleko od Albánie. Ty skutečně dostihly Boeing 737 egyptských aerolinek, ve kterém Abbás seděl a přinutily ho přistát na sicilském letišti Sigonella. Tam bylo letadlo obklíčeno speciálními jednotkami, které únosce zadržely. S vědomím italského premiéra Bettina Craxiho, který nechtěl riskovat diplomatické problémy s Egyptem, Abbás odletěl do Říma, odkud pokračoval do Bělehradu a Iráku.

V roce 1996 se Abbás za únos i vraždu Leona Klinghoffera omluvil, tvrdil však, že invalida teroristy „provokoval“. O sedm let později byl dopaden americkými vojáky v Iráku a rok nato zemřel na následky vrozené srdeční vady.

Achille Lauro byla opravena, přejmenována na StarLauro a dál sloužila jako výletní loď. 19. listopadu 1994 vyplula z italského Janova do jihoafrického Durbanu, kam už nedorazila. 30. listopadu na její palubě kousek od somálského pobřeží vypuknul rozsáhlý neuhasitelný požár. Evakuováno muselo být na 1000 pasažérů a členů posádky. Až na tři cestující byli všichni zachráněni. Luxusní zaoceánská loď byla ponechána svému osudu a 2. prosince 1994 se potopila.