Projekty

2013

Srpen 1968 – přímý přenos z minulosti

Srpen 1968 před rozhlasemZpožděný přímý přenos z okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Na Facebooku a na Twitteru naskakovaly události od 20. do 27. srpna 2013 v reálném čase, jen se zpožděním 45 let. Sociální sítě se tak proměnily ve svébytnou zpravodajskou agenturu.

Kromě těchto dvou základních platforem využil projekt i další distribuční kanály, například SoundCloud, Scribd nebo mapy od Google.

V listopadu 2013 vyšel Srpen 1968 v souhrnné podobě jako PDF s dalšími doplňujícími materiály, a také ve verzi pro čtečky elektronických knížek (ePub a MOBI).

Ocenění:

 • 2. místo v kategorii Obsahová inspirace, Křišťálová Lupa 2013
 • 2. místo v kategorii Projekt roku, Křišťálová Lupa 2013
 • Cena generálního ředitele Českého rozhlasu za rok 2013
 • Nominace na Novinářskou cenu 2013 v kategorii Cena Googlu za inovativní online žurnalistiku
 • Představeno na mezinárodní konferenci EBU New Radio Day 17. 10. 2013 v Praze
 • Představeno na mezinárodní konferenci EBU Local and Regional Radio v Praze
 • Představeno na Marketing Monday 9. 12. 2013 v Praze
 • Představeno na setkání se zástupci středoevropských univerzit 11. 4. 2014 v Praze

Ohlasy:

 • „Ač se stalo zvykem médiím veřejné služby spíše nadávat, co kde opomněly a na kolik nás přijdou na poplatcích, tentokrát je třeba vyseknout poklonu a poděkovat.“ (Česká pozice)
 • „Sledujte dechberoucí online přenos Českého rozhlasu.“ (Blesk)
 • „Díky netradičnímu formátu si pozornost získávají i málo známé podrobnosti.“ (iDNES)
 • „Sledujte srpnovou okupaci 1968 jako by to bylo dnes.“ (Lidovky)

Multimedializace

Celoroční semináře, na kterých se rozhlasáci různých profesí učí pod vedením odborných lektorů psát pro web, používat sociální sítě, obohacovat Wikipedii nebo správně fotit. Já byl v rámci tohoto projektu lektorem sociálních sítí a data miningu, učil jsem rozhlasáky vytěžovat sociální média při aktuálních událostech. Dalšími lektory byli například Josef Šlerka, Jan Ambrož, Blanka Mikulášková, Adam Zbiejczuk nebo Michal Reiter a Jaroslav Zastoupil ze sdružení Wikimedia ČR.


Smart TV Pexeso Rádia Junior

Hra pro celou rodinu: ozvučené pexeso se zvířecími motivy. První česká televizní aplikace pro děti na platformě Samsung Smart TV. Hra s veselými obrázky a streamem Rádia Junior vznikla v době, kdy tato stanice ještě nebyla součástí digitálního vysílání, takže se alespoň do části přijímačů dostala oklikou díky této aplikaci v produkci společnosti Samsung. Měl jsem na starosti vedení projektu a komunikaci s vývojáři.

Kresby: Zora Jandová
Uživatelské prostředí: Aleš Vavřík
Programování: Mautilus s.r.o.
Platforma: Samsung Smart TV 2011 a novější


Microsite Příběh rozhlasu – www.pribehrozhlasu.cz

Speciální web, který vznikl jako dárek k 90. výročí rozhlasového vysílání na našem území (výročí připadlo na 18. května 2013). Uživatelé se mohou projít po časové ose se zvukovými ukázkami z archivu a poslechnout si, co se dělo v roce jejich narození. Nechybí ani virtuální prohlídka různých částí rozhlasové budovy, moderní interaktivní grafika, zajímavosti a kuriozity. Já napsal texty pro sekci 89+1 odhalení.

Grafika: Prague Bistro, s. r. o.
Technické zpracování: agentura Flow Media
Kompletní tým projektu

Web Příběh rozhlasu