Náhody ukryté v krabicích (sloupek pro Médiář)

Tentokrát si povíme, jak se také ukrývaly archivní klenoty, aby je nedostihly dějiny.

Rozhlasový archiv čítá desítky tisíc hodin zvukových nahrávek, patří dokonce mezi jedny z nejrozsáhlejších v Evropě. Záznamy pokrývají víc než jedno století, včetně let, kdy ještě rozhlas ani neexistoval. Mnoho lidí kvůli těmto ohromujícím číslům žije v mylné představě, že v archivu na pražských Vinohradech je všechno.

Bylo by sice krásné říct si hodinu, datum a pak už jen poslouchat, ale z kapacitních i jiných důvodů byl archiv dlouho jen výběrový. Uchovávaly se významné politické proslovy, pro budoucí generace zůstala řada dramatických děl a hudebních záznamů. Denní zpravodajské relace jsou k dispozici od roku 1969. Kompletní záznam vysílání se pořizuje od října 2003, rok poté vznikl internetový archiv pořadů ve formátu MP3.

V rozhlasovém archivu tedy mnoho věcí chybí. Třeba z reportáží úplně prvního zahraničního zpravodaje Františka Gela, který posluchačům v roce 1946 zprostředkovával norimberský proces, se dochovaly víceméně dvě věty. (Jsou součástí následující ukázky.)

[ca_audio url="http://media.rozhlas.cz/_audio/00093934.mp3" css_class="CSS_CLASS"]

Spisovatel Karel Čapek promlouvá na jediném záznamu, u některých osobností není k dispozici ani ta pověstná jedna věta.

[ca_audio url="http://old.radio.cz/mp3/podcast/cz/udalosti/060711-mirove-poselstvi-karla-capka.mp3" css_class="CSS_CLASS"]

Mnoho unikátních materiálů se ale už našlo a vrátilo do depozitářů rozhlasového archivu. Často za bizarních okolností, případně díky naprosté náhodě.

Loni se takhle spletl redaktor Vilém Faltýnek v čísle objednávaného pásu. Místo něj dostal nahrávku, z níž kterási dobrá duše za normalizace vymazala všechny popisky – až na běžný název dobového cyklu.

Díky spletenému číslu obdržel redaktor „zteřelý pásek v zaprášené krabici“ a na něm dva pořady spisovatele Ludvíka Vaculíka, které slavný literát natočil pro redakci dětského vysílání začátkem šedesátých let. Vygumované jméno autora umožnilo nahrávce přežít pozdější intenzivní mazání nežádoucích pásů.

Podobná duchapřítomnost zachránila v archivu ostravského rozhlasu tři neznámé písně Karla Kryla a různé verze jeho proslulých skladeb. Z oddělení mluveného slova je vylovil redaktor Jiří Tieftrunk.

Mazání nepohodlné tvorby mělo různou podobu. Mizela nejenom díla ideologicky závadná, ale i tvorba ideologická až moc. Jako budovatelská pohádka Silnice z roku 1962, ve které se dětem předkládá hádka strýčka Krumpáče s Tužkou Kohinoorkou o tom, zda je důležitější fyzická, nebo duševní práce. Z pásů zmizela jen pár let po natočení a zůstaly z ní pouze fragmenty.

Rozhlasáci si někdy vytvářeli domácí archiv, ve kterém si stáčeli svou tvorbu. Divadelník Jiří Suchý takto disponuje mnoha písničkami, které rozhlas v 70. letech smazal. Dlouho se také mělo za to, že se už nikdy nenajdou pohádky režiséra Jana Fuchse z druhé poloviny šedesátých let. Ukázalo se, že Fuchs má jejich kopie doma, takže se do rozhlasového archivu po dlouhé době vrátily (a díky digitalizaci si můžete poslechnout dvouminutovou ukázku jedné z nich).

Podobně rozhlas přišel k pořadu Šest na bidýlku, parodii Zdeňka Svěráka a Miloně Čepelky na hitparády, v níž soutěžili zpěvní ptáci, a celé se to pak vysílalo v Meteoru. A právě dlouholetý autor Meteoru Josef Kleibl své domácí záznamy rozhlasu věnoval.

Některé objevy jsou jako z historických románů. Válečné vysílání BBC do Protektorátu Čechy a Morava se našlo v omláceném prašném vojenském kufru, který přes šedesát let ležel v archivu ministerstva zahraničí v Černínském paláci. Mezi pořady na stovkách gramofonových desek byla i relace Voskovce a Wericha z Hlasu Ameriky o přejmenování jedné americké obce na Lidice, nebo reportáž o náletu na Berlín.

Stejně prašná byla i jedinečná nahrávka posledního projevu generála Aloise Eliáše, kterou rozhlas zveřejnil loni v říjnu. Projev byl natočen na gramofonových deskách a zvukových fóliích. Našly se v krabici při stěhování gramoarchivu, zapadané omítkou…

Poklady rozhlasového archivu pravidelně připomíná relace Fonogramy, nebo šířeji zaměřený magazín RozHraní. Postupně na ně upozorňuje také web archivu Českého rozhlasu. Zkuste se také podívat na půdu. Třeba tam bude v nějaké zapomenuté krabici křehký pásek a na něm toužebně očekávaný Čapek.