Když se rozbije panoptikum

Mohlo by se vám líbit...

komentářů 7

 1. Velmi trefně a pěkně napsáno. Bohužel tahle hysterie kolem Ivety Bartošové je odrazem toho jak na tom vlastně naše společnost je. Ty články a sondy do jejího soukromí bulvár píše proto, že je lidé čtou. Už je to ale opravdu za hranou a doufám, že se z toho Iveta jednou dostane a najde zase nový smysl života. Přál bych jí to, protože takový osud si nezaslouží.

 2. Daniel Mikletič napsal:

  Pravdivá analýza stavu spoločnosti a zámerov ziskuchtivého bulváru nielen v Česku. Obdobné „panoptikum“ je aj na Slovensku. Vážim si váš názor, že ste ho zatriedili do dobových súvislostí.

 3. Tribun napsal:

  Váš text je nesmělý hlásek rozumu v řevu davového šílenství. Bartošová je chudák, ale ta zpráva, kterou tato kauza vysílá, je nelichotivá pro celou společnosti (nebo možná spíš ilustrativní, ať nevynáším morální soudy).

  Z vlastní zkušenosti vím, že této story nešlo uniknout, protože ač bulvár nesleduji, měl jsem to v „přímém přenosu“ díky kolegyni, která hulákala čerstvé zprávy na celý open space. A vůbec jsem se nebavil, spíš mi té ženské bylo líto.

  Ale abych si přihrál vlastní polívčičku: napsal jste, že je to štvanice, ale já bych se nebál použít slovo jiné a výstižnější, byť je dnes poněkud de-mode: vykořisťování. Bulvár Bartošovou bezostyšně vykořisťuje (tak jako ostatně každého).

 4. Jan napsal:

  Nuda, moralizující nuda. Mnohem zajímavější než srovnání s panoptikem („jste všichni jako viktoriánská lůza!“) by bylo ukázání na finanční zájmy sledovaných osob a evidentní kontruovanost kauzy. Narážením na nízkou úroveň bulváru jeho čtenáře neodradíte, přínosnější by bylo vylíči, že se jedná o divadlo, které je hráno proto, aby bylo sledováno (všechna ta videa a fotografie hlavních okamžiků – Bartošová odjíždí s Macurou, Bartošová na pláži, telefonát Bartošové s Rychtářem, Rychtář v Itálii, Rychtář hledá Džambulku, Rychtář proniká do vily, Bartošová ve vile), proto je ve skutečnosti nereálné a je zbytečné ho sledovat.

 5. Jitka Partikova napsal:

  Velmi smutně trefné. Žijeme v civilizované středni Evropě. Ve světě, který dokázal Zachránit Willyho, zorganizovat na každé poště Petici proti šmejdům, přispívat na charitativní účty. Pevně věřím, že ač obludaria jsou stále živá a jen tak nezmizí, ze lidskost a úcta k životu nakonec zvítězí a desetimilionový civilizovaný národ neotevře bulvár, neprecte si tragickou zprávu na titulce a neotoci další list se zájmem…. co máme dalšího…

 6. @ladvach napsal:

  Slušně napsaný článek. Otázka je, jak docílit toho, aby lidi nečetli bulvár a nehlasovali takové tv jako Nova?

 7. Psychoanalýza napsal:

  Jasně no, tohle bylo to poslední, co zbývalo k celkovému obrázku: Odhalit světu „nebohého nemocného člověka, s nímž by jsme měli soucítit a ne se mu posmívat“. Teď už je ta skládačka úplná a i intelektuálové pohrdající bulvárem se konečně můžou k celé věci vymezit a zaujmout „adekvátní“ stanovisko – tentokrát ve smyslu „Ale vždyť ona je taky jenom člověk.“

  Jo, Bartošová je člověk. A co jako? To, v jakém se nachází stavu není důsledkem toho, že by měla v životě smůlu, že by jí zcela bez příčiny zasáhla nějaká strašná událost nebo (nejoblíbenější varianta) že by „psychicky onemocněla“. Příčinou toho, proč je Bartošová tam, kde je, je banální skutečnost, že si ta holka naivně myslela, že může hrát „něžnou a lyrickou“ princeznu a že jí to bude fungovat. A po zásluze to dostala od reality pěkně sežrat a je to tak „správně“. Hrát si tímhle způsobem s ohněm (naštěstí) nejde a to, kam se dostala Bartošová je něco, kam míří všechny ostatní lidi jí podobní – Ivetka to pouze stihla dotáhnout velmi rychle až do „konce“ a je to na ní dobře vidět.

  Ta iluze se zkrátka vždycky protrhne. Nedávno vyšel na idnesu dost šílenej rozhovor s Olgou Šípkovou: http://ona.idnes.cz/rozhovor-olga-sipkova-deprese-de6-/spolecnost.aspx?c=a130514_112354_spolecnost_jup

  Aneb ženská, co byla vzorem pro celou generaci žen, to (oh jaké překvapení) celou dobu jen hrála.

  To, že se realita dere na povrch je jenom dobře. Celá ta věc kolem Bartošové má být v prvé řadě připomínkou toho, kam člověk dojde, když bude se životem vymejšlet takovýhle krávoviny jako Ivetka nebo Olga Šípková. Tohle je ta jediná informace, kterou si z toho mají lidé odnést…