Filmaře dohánějí jejich drsné vtipy z minulosti

Americký filmař James Gunn teď naplno prožívá, jaký skandál může vzniknout kvůli něčemu, co jste napsali před mnoha lety na Twitter. Scenárista a režisér, který má na kontě filmy Strážci galaxie, Úsvit mrtvých nebo Scooby-Doo, se musí omlouvat za drsné vtipy a narážky. A filmové studio Disney ho rovnou vyhodilo z režisérského místa třetího dílu Strážců galaxie.

Devět let staré poznámky na sociální síti jsou prý neobhajitelné a neslučitelné s hodnotami firmy, jejíž byznys se z velké části orientuje na rodiny s dětmi.

Gunn se například zapojoval do parodických řetězových tweetů, ve kterých uživatelé vymýšleli více či méně vtipné cynické verze romantických filmů. Z jímavé komedie Tři muži a nemluvně se tak v jeho podání stala pedofilní kriminální story Tři muži a nemluvně, s nímž měli sex.

Jindy urazil Stevena Tylera z Aerosmith, zpěváka s velkými ústy, jehož typická image zahrnuje dlouhé rozpuštěné vlasy. "Stáhl jsem si jeho novou písničku," napsal Gunn a vzápětí přidal kruté hodnocení: "Cítím se u toho stejně provinile, jako bych si dopřával laciný orální sex od transky." Před sedmi lety si zas v jednom hotelu stěžoval na tlak vody ve sprše, který byl podle něj tak slabý, jako by mu na hlavu močilo tříleté dítě.

Pohoršuje vás takové vyjadřování?

Možná ano, možná ne − hodnocení těchto tweetů závisí na vkusu, osobních hranicích humoru a kontextu, v němž byly publikovány. A také na společenských zvyklostech, protože jedna věc je drsně vtipkovat v Česku, kde máme k černému humoru blízko, a druhá věc je trousit podobné poznámky v USA, kde to znamená zadělat si na problémy.

V turistických diskusích na internetu se nezřídka dočtete varování, že v Česku vás "může zarazit" míra nekorektního vtipkování a morbidních fórů o nejrůznějších tragédiích. O rasistických žertech, kterých vám na počkání vysype kdokoliv hned několik, ani nemluvě. Jsme holt zvyklí chechtat se tak, až se za mříže popadáme.

Na Gunnovy staré příspěvky se pochopitelně nepřišlo jen tak náhodou. Vypluly díky obratnému stratégovi, který na ně upozornil konzervativní republikánské kruhy citlivé na rodinné hodnoty.

Během chvíle se tak na jejich profilech rozšířily screenshoty filmařových statusů s náležitým pohoršením a téma se dostalo do žebříčku nejdiskutovanějších témat na Twitteru. Odtud pak přetekly do spřátelených médií a donutily studio Disney k akci.

Nemohlo se tvářit, že se nic neděje, když v květnu kvůli nevhodným tweetům herečky Roseanne Barrové zrušilo populární seriál. Barrová se řadí mezi podporovatele prezidenta Donalda Trumpa, Gunn naopak patří mezi jeho odpůrce. Kdyby Disneyho manažeři vyhodili Barrovou, ale Gunna ne, čelili by obvinění z pokrytectví a politické zaujatosti.

Stratégem, který získal Gunnův skalp, je Mike Cernovich. Čtyřicetiletý Američan zdařile využívá sílu sociálních sítí a blogů k tomu, aby rozhodil své politické protivníky. Aktivista s oblibou šíří různé konspirační teorie a má cit pro dramatický efekt.

V závěru prezidentských voleb se třeba angažoval ve skandálu Pizzagate, jehož jádrem bylo smyšlené tvrzení, že funkcionáři demokratů jsou pedofilové, kteří vzájemně podporují tajnou síť sexuálně zneužívaných dětí. "Vyhrabávání" letitých tweetů vytržených z kontextu je jeho modus operandi a nahrává mu při něm posedlost médií vyrábět zprávy z toho, co kdo tweetl nebo napsal na Facebook. Mediální osobnosti chytá do jejich vlastních smyček.

Režisér Gunn v omluvě za své tweety napsal, že v minulosti rád provokoval a šokoval vtipkováním o věcech, které jsou tabu. Urážlivých vtipů prý udělal dost a dnes je mu to líto, protože zestárl a dívá se na svět jinak. Kolegové z herecké branže se ho v prvních reakcích spíš zastávají, v osobním kontaktu je to prý milý člověk.

Ale málo platné, studio Disney je příliš velké na to, aby mohlo tolerovat vyhraněný humor. Peníze za vstupenky potřebuje od republikánských i demokratických domácností a v polarizované společnosti musí nutně obrušovat hrany. Gunna kvůli tomu čeká nedobrovolná profesní pauza, ale k přidávání novinek na Twitter ji asi nevyužije.